Babiččino údolí

foto: www.facebook.com, Jan Polansky

1033 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Národní přírodní a kulturní památku Babiččino údolí, kterou známe především z knihy Babička, můžete najít v turistickém regionu Kladské pomezí v Královéhradeckém kraji.

Cílem návštěvníků jsou především místa, se kterými Božena Němcová svůj příběh svázala. Babiččino údolí však skrývá i významné přírodní biotopy, které zde vytvářejí romantickou kulisu k těmto kulturním památkám.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (13)

Další příroda v Královéhradeckém kraji nebo romantika v Královéhradeckém kraji

Skrz Národní přírodní památku Babiččino údolí vede mnoho turistických a cyklistických tras. Ty nejzajímavější památky pak spojuje naučná stezka, která od roku 1981 vede Ratibořicemi až na Rýzmburk. Stezka, která je dlouhá 7,5 km a lemuje ji 25 informačních tabulí s literárními a přírodními zastaveními, je pro veřejnost otevřena od května do října.

Údolím protéká řeka Úpa, jež je pomyslnou páteří této přírodní památky. Louky a lesy v Babiččině údolí jsou pak domovem mnoha ohrožených druhů živočichů a chráněných rostlin.

Najdete zde například ocún jesenní, lýkovec jedovatý nebo lilii zlatohlavou. Když budete mít štěstí, můžete spatřit ledňáčka říčního, konipase horského či krahujce obecného a jiné ptáky. Babiččino údolí je také významnou lokalitou měkkýšů a vzácných motýlů (modrásek bahenní či modrásek očkovaný).

Video: Babiččino údolí a zámek Ratibořice @Stanislav Dušek

Významné památky a zastavení v Babiččině údolí

Zámek a zámecký park v Ratibořicích s rozlohou 5,58 ha patří k nejvýznamnějším historickým zahradám východních Čech. Park totiž ukrývá vzrostlé severoamerické stromy, např. jasan americký, liliovník tulipánokvětý, nahovětvec dvoudomý, borovici vejmutovku nebo jedlovec kanadský a mnohé další.

Staré bělidlo dostavěl v létě roku 1797 mlynář Antonín Ludr. A jelikož i sem zasadila Božena Němcová děj Babičky, je zde zřízena expozice podle písemné předlohy, aby odpovídala příbytku rodiny Panklových.

Rudrův mlýn přestal svému účelu sloužit v roce 1914, kdy zde byl zaveden textilní provoz (úprava pláten), který fungoval až do roku 1949. Dnes v mlýně najdete expozici mlynářského řemesla a v přilehlém mandlu pak expozici plátenické výroby.

Babiččin pomník od Otto Gutfreunda měl být původně umístěn uprostřed louky a sochy v nadživotní velikosti měly budit dojem, že se vrací ze zámku na Staré bělidlo. Tehdejší majitel louky ale nesouhlasil (kvůli pošlapané trávě) a proto byl pomník přemístěn k cestě.

Viktorčin splav byl na řece Úpě postaven už v polovině 19. století. Tento jez je místem, na kterém se v Babičce odehrála tragická událost. Právě sem hodila Viktorka své dítě do vody a od té doby sem chodila zpívat.

Viktorčin splav - Babiččino údolí
Viktorčin splav - Babiččino údolí

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Babiččino údolí? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Babiččino údolí ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • večer18 až 00 hod. 19°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné (Babiččino údolí s průvodcem: 280 Kč, snížené 220 Kč, děti 110 Kč)

Ratibořice, Babiččino údolí

Reklama

Podobné výlety