Státní zámek Hořovice je znám také jako Nový zámek v Hořovicích. V Hořovicích totiž najdeme i starý zámek, původní hrad, a to pouhých 300 metrů od zámku nového. Během své korunovační cesty do Českého království se tu mimochodem zastavil sám císař Karel VI.
Fotografie místa (6)
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
Raně barokní nový zámek v Hořovicích byl postaven hrabětem Janem Františkem Bruntálským z Vrbna v první polovině 18. století. Právě Jan František získal celé panství Hořovice sňatkem s dcerami Bernarda Ignáce z Martinic - nejprve s Marií Alžbětou a poté s její sestrou Terezií Františkou.
Hořovice mu tehdy připadly i se starým zámkem, jehož historie sahá až do 13. století. Původní zámek, dříve středověký hrad, ovšem nemohl sloužit tehdejším šlechtickým nárokům. Nebylo zbytí, starý zámek zůstal využíván úředníky a o kousek vedle si Jan František nechal pro sebe postavit zámecké sídlo jak se patří.
Posledním majitelem zámku Hořovice byl hrabě Jindřich z Hanau–Schaumburgu, který se na konci první světové války přihlásil o dědictví po knížatech z Hanau. Ti vymřeli v přímé linii a tak zámek Hořovice i s přilehlými velkostatky připadly československému státu. Soudní spor se státem ovšem Heinrich vyhrál.
Ze zámku se hrabě Schaumburg ale neradoval dlouho. Za druhé světové války odešel bojovat za Wehrmacht a následně padl do zajetí v severní Africe. Domů se už nevrátil. Jeho manželka Marie Terezie Fuggerová zůstala na zámku Hořovice v domácím vězení až do roku 1945, kdy se jí podařilo odcestovat do Rakouska.
Poté na zámku Hořovice sídlil štáb Rudé armády a došlo k jeho vyrabování. Během desítky let se zámek Hořovice dostal do havarijního stavu, byť o něj pečovala státní správa se snahou využít toto výjimečné místo ke kulturnímu životu. To se s větším úspěchem povedlo až v 80. letech, kdy byly postupně zpřístupňovány nové a nové zrekonstruované prostory s tématickými expozicemi.
Dnes je Státní zámek Hořovice veřejnosti přístupný a nabízí tři prohlídkové okruhy, kromě soukromých prostor také expozici hraček malých aristokratů. V zámeckém parku se nachází sochařská výzdoba z dílny významného umělce Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se o Herkulovu bránu v čele zámku Hořovice a také Sluneční bránu u vstupu do zámeckého areálu.
Otevírací doba
- duben: sobota - neděle 10:00 - 16:00
- květen - červen: úterý - neděle 10:00 - 16:00
- červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
- září: úterý - neděle 10:00 - 16:00
- říjen: sobota - neděle 10:00 - 16:00
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Zámek Hořovice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- TOP poměr cena/kvalita: Hotel U Parku
- TOP poměr cena/kvalita: Penzion Ranch
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- neděle
- odpoledne12 až 18 hod. 5°
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
Vstup:
dospělí 160 Kč / snížené 130 Kč / děti 50 KčHořovice, Vrbnovská 2