TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Hořovice

foto: cz.depositphotos.com

513 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Státní zámek Hořovice je znám také jako Nový zámek v Hořovicích. V Hořovicích totiž najdeme i starý zámek, původní hrad, a to pouhých 300 metrů od zámku nového. Během své korunovační cesty do Českého království se tu mimochodem zastavil sám císař Karel VI.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zámek ve středních Čechách nebo baroko ve středních Čechách

Dva zámky v Hořovicích

Raně barokní nový zámek v Hořovicích byl postaven hrabětem Janem Františkem Bruntálským z Vrbna v první polovině 18. století. Právě Jan František získal celé panství Hořovice sňatkem s dcerami Bernarda Ignáce z Martinic - nejprve s Marií Alžbětou, a poté s její sestrou Terezií Františkou.

Hořovice mu tehdy připadly i se starým zámkem, jehož historie sahá až do 13. století. Původní zámek, dříve středověký hrad, ovšem nemohl sloužit tehdejším šlechtickým nárokům. Nebylo zbytí, starý zámek zůstal využíván úředníky a o kousek vedle si Jan František nechal pro sebe postavit zámecké sídlo jak se patří.

Video: Zámek Hořovice @Dusano2011

Poslední majitelé zámku Hořovice

Posledním majitelem zámku Hořovice byl hrabě Jindřich ze Schaumburgu, který se na konci první světové války přihlásil o dědictví po knížatech z Hanau. Ti vymřeli v přímé linii a tak zámek Hořovice i s přilehlými velkostatky připadly československému státu.

Soudní spor se státem Jindřich sice vyhrál, ovšem ze zámku se neradoval dlouho. Za druhé světové války odešel bojovat za Wehrmacht a následně padl do zajetí v severní Africe. Domů se už nevrátil. Jeho manželka Marie Terezie Fuggerová zůstala na zámku Hořovice v domácím vězení až do roku 1945, kdy se jí podařilo odcestovat do Rakouska.

Poté na zámku Hořovice sídlil štáb Rudé armády a došlo k jeho vyrabování. Během desítky let se zámek Hořovice dostal do havarijního stavu, byť o něj pečovala státní správa se snahou využít toto výjimečné místo ke kulturnímu životu. To se s větším úspěchem povedlo až v 80. letech, kdy byly postupně zpřístupňovány nové a nové zrekonstruované prostory s tématickými expozicemi.

Co vidět na zámku Hořovice

Dnes je Státní zámek Hořovice veřejnosti přístupný a nabízí tři prohlídkové okruhy, kromě soukromých prostor také expozici hraček malých aristokratů. V zámeckém parku se nachází sochařská výzdoba z dílny významného umělce Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se o Herkulovu bránu v čele zámku Hořovice a také Sluneční bránu u vstupu do zámeckého areálu.

Otevírací doba zámku Hořovice

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 10:00 - 16:00
 • květen - červen: úterý - neděle 10:00 - 16:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 10:00 - 16:00
 • říjen: sobota - neděle 10:00 - 16:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Hořovice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Hořovice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 29°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 140 Kč / děti 50 Kč
Reklama

Podobné výlety