Hrad a zámek Zbiroh v obklopení křivoklátských lesů vypráví nevšední příběh historie i mystických rituálů. V jeho komnatách pobývali císaři, čeští králové i velcí umělci - třeba Alfons Mucha, který zde namaloval svou slavnou Slovanskou epopej.
Fotografie místa (9)
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
Další památky v Plzeňském kraji nebo zámek v Plzeňském kraji
Zámek tří císařů
Hrad Zbiroh vznikl v první polovině 13. století a za svou historii vystřídal mnoho významných majitelů, včetně králů a císařů. Pokud někdy zaslechnete zmínku o zámku tří císařů, vězte, že se mluví právě o zbirožském zámku! Jeho majiteli totiž svého času byli císaři Karel IV., Zikmund Lucemburský i Rudolf II. A právě za císaře Rudolfa II. získal původně románsko-gotický hrad podobu renesančního zámeckého sídla.
To ovšem není vše. Zbiroh je také označován za nejstarší české šlechtické sídlo. Z původní hradní části se dochovala jeho dominanta - samostatně stojící věž, jež je nejstarší hlásnou hradní věží u nás. Dnes je věž zpřístupněna jako vyhlídkové místo, v dávných dobách ovšem sloužila jako útočiště při obléhání hradu. Sklepení věže bývalo vězením a hladomornou. Hrad Zbiroh skutečně sloužil v 17. století jako královský žalář. Po bitvě na Bílé hoře zde bylo doživotně uvězněno šest českých pánů, kteří jen o vlásek unikli smrti, na rozdíl od dalších 27 pánů, kteří byli za svou vzpouru krutým způsobem popraveni osudný den 21. června 1621.
Zámek Zbiroh jako umělecké i mystické místo
Když se přesuneme z podzemí do zámeckých komnat, kterých napočítáme přes dvě stě, zjistíme, že i zde se psala zajímavá historie. Na Zbirohu pobývali například Božena Němcová, Ema Destinová, Josef Václav Sládek nebo také Alfons Mucha se svou rodinou. Slavná Muchova Slovanská epopej vznikla právě zde - ve velkém sále s prosklenou střechou.
Další zajímavostí je i zdejší hradní studna, která je svou hloubkou zhruba 163 metrů druhou nejhlubší studnou v Evropě. Nitro zbirožské studny ukrývalo tajemství docela nedávné, například nacistické nápisy a archiv jednotek SS, které na zámku Zbiroh ve 40. letech pobývali. Příslušníci SS prováděli ve sklepních prostorách mystické rituály, což do dnes připomíná heptagram, sedmicípá hvězda, umístěná na zemi v místě, odkud měla vyvěrat energie z nitra země.
Zámek Zbiroh byl po druhé světové válce využíván československou armádou, po jejíž opuštění v roce 1997 byl objekt zcela zdevastován. Po několika letech Zbiroh získala soukromá firma, která jej zrekonstruovala a roku 2005 otevřela veřejnosti. Dnes zámek Zbiroh zve nejen na prohlídky zámeckých a hradních prostor, ale také láká na ubytování v Chateau hotelu či gastronomický středověký zážitek v krčmě u Rudolfovy kratochvíle.
Otevírací doba zámku Zbiroh
- Prohlídky na zámku Zbiroh probíhají od pondělí do neděle 10:00 - 17:00.
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Zámek Zbiroh? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- TOP poměr cena/kvalita: Zbirožský dvůr
- Luxusní varianta: Chateau Zbiroh
Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 20°
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 21°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 20°
Vstup:
dospělí 195 Kč / snížené 70-100 Kč / děti do 6 let zdarma (zámecký okruh)Zbiroh, Zámek Zbiroh