TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Uherčice

foto: cz.depositphotos.com

993 z 1052 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Uherčice na Znojemsku má přezdívku "učebnice slohů". Zámek totiž v průběhu historie prošel různými stavebními a uměleckými úpravami a jejich otisky jsou v něm patrné dodnes.

Facebook Twitter Seznam

Další památky na jižní Moravě nebo zámek na jižní Moravě

Zámek Uherčice jako učebnice slohů

Krajířové si na svém panství Uherčice vystavěli gotickou tvrz, na jejímž půdorysu následně vznikl v polovině 16. století renesanční zámek Uherčice. Brzy poté zámek s obytnou věží odkoupili Štrejnové, kteří zámecké sídlo významně rozšířili o dvě renesanční křídla a arkádové nádvoří s hranolovou věží.

Monumentální renesanční rezidence získala v první třetině 17. století díky Berchtoldům a později i Heisslerům raně barokní úpravy, které zámek dotvořily takřka do dnešní podoby. Na počátku 19. století navíc vkročil do interiérů uherčického zámku duch klasicismu.

Video: Zámek Uherčice @Marija Kes

Na prahu dějin

I přes významnou uměleckou a stavební hodnotu prošel zámek Uherčice i obdobím temna, které nastalo po zkonfiskování šlechtického majetku na konci druhé světové války. Zámek krátce fungoval jako ženský nápravný tábor, později se zde usídlila znojemská pohraniční stráž. Když roku 1987 zámek převzalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě, byl areál zcela zdevastován. Bez prostředků na jeho opravu ovšem zámek Uherčice nadále chátral. Rekonstrukce započala až roku 1996 pod záštitou Památkového ústavu v Brně.

Zámek Uherčice je dodnes obnovován, ovšem jeho jednotlivé části jsou přístupné v rámci prohlídkových okruhů. Návštěvníci se mohou podívat do severního křídla a seznámit se tu s historií rodu Collalto et San Salvatore, zejména pak s osobou knížete Odoarda, který stojí za poslední velkou přestavbou z počátku 19. století. Druhý prohlídkový okruh pak zájemce zavede do hospodářského zázemí zámku.

Otevírací doba

Apartmán knížete Odoarda

  • červenec + srpen: út–ne / 10:00 – 16:30
  • září: út–pá / 10.00 – 14.00 (+ víkendy do 15:30)
  • říjen: so–ne / 10:00 – 14:30

Hospodářské zázemí

červenec + srpen: út–ne / 11:00 – 15:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Uherčice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Uherčice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. -2°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. -2°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 160 Kč / snížené 130 Kč / děti 50 Kč

Uherčice, Zámek Uherčice


Podobné výlety