TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Březnice

411 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Březnice ve středních Čechách je svědkem významných historických událostí i jedné zakázané lásky. Vydejte se i vy po stopách významných rodů, osudového setkání Ferdinanda a Filipíny, nebo navštivte nejstarší zachovanou zámeckou knihovnu v České republice.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (12)

Další zámek ve středních Čechách nebo park ve středních Čechách

Původní gotická tvrz Březnice byla založena slavným rodem Buziců na konci 12. století za účelem ochrany historické obchodní Zlaté stezky, která spojovala Čechy s Bavorskem.

Zámecký punc získala Březnice díky Jiřímu z Lokšan, jež tvrz nechal přestavět na modernější renesanční sídlo. Jiří z Lokšan byl osobním tajemníkem dvou českých králů: Ludvíka Jagelonského a Ferdinanda I. Není tedy divu, že za něj Březnice získala mnohem větší význam, který přetrvával i po jeho smrti.

Zakázaná láska

Březnický zámek se stal také milostným útočištěm arcivévody Ferdinanda (později Tyrolského), který se zde tajně oženil s níže postavenou měšťankou Filipínou Welserovou, neteří Kateřiny z Lokšan. Jejich svazek po dlouhou dobu neuznával nejen papežský pontifikát, ale i šlechticové a panovníci celé Evropy. Proto také potomci, vzešlí z tohoto svazku, neměli nárok na případné nástupnictví. I přes tato úskalí je historiky jejich manželství hodnoceno jako jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. Osud Ferdinanda a Filipíny přibližuje také jedna ze současných zámeckých expozic.

Video: Zámek Březnice @Filip Lukas

Zámecké prohlídky dále přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, kteří se na zámku Březnice v průběhu času vystřídali. Zajímavá je také výstava zbraní, zahrnující období od renesance až po 19. století. Nejvýznamnější a historicky nejvzácnější místností zámku Březnice je knihovní sál, který se dochoval v takřka nezměněné podobě z roku 1558. Tzv. Lokšanská knihovna je tak nejstarší zámeckou knihovnou v naší zemi. Za prohlídku stojí i bylinková zahrada a 20hektarový anglický park, který nabízí i letní vyjížďky kočárem.

Otevírací doba zámku Březnice

  • leden - březen: zavřeno
  • duben: sobota - neděle 9:00 - 16:00
  • květen - červen: úterý - neděle 9:00 - 16:00
  • červenec - srpen: úterý - neděle 9:00 - 17:00
  • září: úterý - neděle 9:00 - 16:00
  • říjen: sobota - neděle 9:00 - 16:00
  • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Březnice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Březnice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 140 Kč / děti 50 Kč

Březnice, Zámecký obvod 24

Reklama

Podobné výlety