TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Poděbrady

foto: cz.depositphotos.com

833 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Poděbrady je nepřehlédnutelnou dominantou lázeňského města Poděbrady. Jednalo se původně o gotický hrad, dnes známý hlavně díky králi Jiřímu z Poděbrad, který zde sídlil.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky ve středních Čechách nebo zámek ve středních Čechách

Počátky hradu v Poděbradech

Zámek Poděbrady vznikl přestavbou vodního hradu, který zde nechal postavit Přemysl Otakar II. Na tomto místě ovšem stávala ještě starší stavba, postavená neznámým českým velmožem na počátku 12. století.

Páni z Kunštátu (později z Poděbrad), získali Poděbrady do svého vlastnictví v roce 1362 a během pár let se z nich stali přední zemští páni. Zámek Poděbrady je zejména spojen s jednou významnou osobností z tohoto rodu - Jiřím z Poděbrad, přezdívaném Husitský král.

Video: Poděbrady – letecké záběry města a zámku @Vojta Dalekorej

Husitský král z Poděbrad

Jiří z Poděbrad neusedl na český trůn z dědického nároku, ale z vůle stavovského sněmu, jež jej do čela národa zvolil. Nejprve pouze jako správce země, než dospěje právoplatný nástupce Ladislav Pohrobek. Po náhlé smrti Ladislava byl Jiří sněmem znovuzvolen, tentokrát jako právoplatný český král.

Králem husitským je označován proto, že byl sám kališnické víry a té se nehodlal vzdát ani po usednutí na trůn. Tím si získal mnoho nepřátel - zejména v katolické církvi, která jej považovala za kacíře a nakonec proti němu vyhlásila křížovou výpravu, vedenou uherským králem Matyášem Korvínem.

Dnes Poděbradský zámek funguje jako muzeum - Památník krále Jiřího z Poděbrad. Právě zajímavosti a dějinné události ze života této výjimečné české osobnosti najdete ve vystavené muzejní expozici.

Otevírací doba Památníku Jiřího z Poděbrad

  • duben - říjen: úterý - neděle 9:00 - 17:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Poděbrady? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Poděbrady ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 32°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 60 Kč / snížené 30 Kč

Poděbrady, Jiřího náměstí 1

Reklama

Podobné výlety