TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Poděbrady

foto: cz.depositphotos.com

742 z 861 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Poděbrady je nepřehlédnutelnou dominantou lázeňského města Poděbrady. Jednalo se původně o gotický hrad, dnes známý hlavně díky králi Jiřímu z Poděbrad, který zde sídlil.

Facebook Twitter Seznam

Zámek Poděbrady vznikl přestavbou vodního hradu, který zde nechal postavit Přemysl Otakar II. Na tomto místě ovšem stávala ještě starší stavba, postavená neznámým českým velmožem na počátku 12. století.

Páni z Kunštátu (později z Poděbrad), získali Poděbrady do svého vlastnictví v roce 1362 a během pár let se z nich stali přední zemští páni. Zámek Poděbrady je zejména spojen s jednou významnou osobností z tohoto rodu - Jiřím z Poděbrad, přezdívaném Husitský král.

Video: Poděbrady – letecké záběry města a zámku @Vojta Dalekorej

Jiří z Poděbrad neusedl na český trůn z dědického nároku, ale z vůle stavovského sněmu, jež jej do čela národa zvolil. Nejprve pouze jako správce země, než dospěje právoplatný nástupce Ladislav Pohrobek. Po náhlé smrti Ladislava byl Jiří sněmem znovuzvolen, tentokrát jako právoplatný český král.

Králem husitským je označován proto, že byl sám kališnické víry a té se nehodlal vzdát ani po usednutí na trůn. Tím si získal mnoho nepřátel - zejména katolickou církví byl díky tomu považován za kacíře a nakonec proti němu byla vyhlášena křížová výprava, vedená uherským králem Matyášem Korvínem.

Dnes Poděbradský zámek funguje jako muzeum - Památník krále Jiřího z Poděbrad. Právě zajímavosti a dějinné události ze života této výjimečné české osobnosti najdete ve vystavené muzejní expozici.

Otevírací doba muzea

  • denně mimo pondělí: 9:00 - 17:00
Recenze
Zámek Poděbrady ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: vstup do muzea 60 Kč / snížené 30 Kč
Zmapováno 9.9.2022TaRamka

Poděbrady, Jiřího náměstí 1


Podobné výlety