TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaSlezskoostravský hrad

foto: cz.depositphotos.com

811 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Slezskoostravský hrad stojí v Ostravě blízko soutoku řek Lučiny a Ostravice. Slezskoostravský hrad píše historii pevnosti i zámku. A přestože dnes žije kulturou, k jeho zániku chyběl jen kousek!

Facebook Twitter Seznam

Pevnost i zámek

Úloha Slezskoostravského hradu se v průběhu historie měnila. Zdejší hrad byl vybudován ve 13. století a jeho záměr byl tehdy ještě jasný - jakožto pevnost měla střežit moravskou hranici.

Postupem času pevnost pozbyla důležitosti a během 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, byť své hradby a další obranné prvky si zachoval. Během třicetileté války ovšem Slezskoostravský hrad neobstál, byl zpustošen Italy, Dány a Švédy.

Když se objevila hrozba vpádu Turků, o potřebě pevnosti se začalo znovu mluvit. A tak byl v druhé polovině 17. století Slezskoostravský hrad znovu přestavěn na vojenskou pevnost. Nakonec ji ale nebylo potřeba využít.

Video: Slezskoostravský hrad @Videoportal

Jedna zkáza za druhou

Velkou změnu přinesla druhá polovina 18. století a objevení nalezišť uhlí ve Slezské Ostravě. Jeho pravidelnou těžbu zahájil v roce 1787 František Josef Hrabě Wilczek, tehdejší majitel panství a zámku.

Na Slezskoostravském hradě se začaly brzy projevovat následky těžby. Ničení zámku pokračovalo dál, nejprve zasáhl požár v roce 1840, roku 1940 přišla naopak povodeň a roku 1944 navíc bombardování Ostravy. Slezskoostravský hrad byl již opuštěnou zříceninou, která se navíc kvůli dolování, trvajícímu až do 60. let minulého století, sesunula o celých 16 metrů! Tehdy hradu dokonce hrozila demolice.

Povstání Slezskoostravského hradu

Záchrana Slezskoostravského hradu přichází až na konci 90. let. A v roce 2004 je hrad zpřístupněn veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci, která hradu vdechla novou podobu. Do dnešních dnů se z původní stavby dochovala zřícenina části hradního paláce, hradební opevnění a renesanční brána s věží. Ze zámecké části se nedochovala žádná stavba.

Důležité ovšem je, že Slezskoostravský hrad získal znovu novou úlohu - stal se místem kulturním. Na hradě a jeho okolí se každoročně konají Letní shakespearovské slavnosti, Majáles, Festival v ulicích a mnoho dalších hudebních, divadelních a společenských akcí. Zároveň se v jeho okolí nachází hned několikero cyklostezek, které z něj činí vyhledávané výletní místo.

Otevírací doba

  • duben - květen: úterý - neděle / 10:00 - 17:00
  • červen - srpen: úterý - neděle / 9:00 - 18:00
  • září - listopad: úterý - neděle / 10:00 - 17:00
  • 1.12.2023 - 7.1.2024: denně / 9:00 - 18:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Slezskoostravský hrad? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Slezskoostravský hrad ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 19°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 80 Kč / snížené 40 Kč
Šlechtické rody
Zmapováno 22.8.2023TaRamka

Ostrava, Slezská Ostrava


Podobné výlety