TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad a zámek Dolní Kounice

foto: cz.depositphotos.com

746 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Dolní Kounice se tyčí na kopci nad řekou Jihlavou. Původně gotický hrad v Dolních Kounicích byl sice přestavěn na renesanční zámek, svůj pevnostní charakter ovšem nezapře. Stejně tak jako svou tajuplnou historii.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky na jižní Moravě nebo zámek na jižní Moravě

Ochránce kláštera Rosa Coeli

Hrad Dolní Kounice byl postaven ve 14. století a jeho smysl byl jasný - chránit zdejší obchodní cesty a hlavně klášter Rosa Coeli, v jehož blízkosti hrad vyrostl. Právě s historií ženského kláštera Rosa Coeli je hrad a zámek Dolní Kounice neodmyslitelně spojen.

Klášter Rosa Coeli se totiž od svého založení ve 12. století stal bohatým ekonomickým i kulturním centrem široko daleko. Bohatství kláštera přitahovalo cizí vojska a tak daly premonstrátky na obranu svého majetku vybudovat gotický hrad na návrší nad klášterem. Hrad Dolní Kounice tak musel čelit mnoha útokům - nájezdům Tatarů, husitů i Turků. A traduje se, že dobyt nikdy zcela nebyl.

Video: Hrad a zámek Dolní Kounice @Jan Bareš Realitní makléř

Co vidět na zámku Dolní Kounice

Zatímco klášter časem začal upadat, hrad Dolní Kounice naopak rozkvetl - dostal se do světských rukou a prošel renesanční přestavbou na opevněný zámek. Ovšem i zámek Dolní Kounice zažil těžké chvíle. Během obléhání švédským vojskem vyhořel a opravy se dočkal až po šedesáti letech.

Velké přestavby nebyly na hradu a zámku v Dolních Kounicích realizovány, neboť již tou dobou nesloužil jako sídlo šlechty, ale hlavně k hospodářským účelům. Díky tomu se zámek dochoval do dnešních dnů v renesanční podobě i s gotickým obranným systémem příkopů, hradeb a věží.

Kromě toho dnes návštěvníci zámku Dolní Kounice mohou obdivovat gotickou freskovou výzdobu bašty, zelenou komnatu, černou kuchyni, částečně dochované sgrafity, hodovní sál či vzácné točité samonosné schodiště z pískovce, jediné svého druhu v České republice.

Tajné chodby na zámku Dolní Kounice

Klášter Rosa Coeli je se zámkem Dolní Kounice v mnohém spojen - podle pověsti dokonce i prostřednictvím tajných chodeb. Pravdou...

Otevírací doba zámku Dolní Kounice

  • květen - září: pouze víkendy v časech 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00
  • ostatní dny a měsíce možná prohlídka po předchozí domluvě

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad a zámek Dolní Kounice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Hrad a zámek Dolní Kounice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 31°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 110 Kč / děti 60 Kč

Dolní Kounice, Hrad a zámek Dolní Kounice

Reklama

Podobné výlety