TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad a zámek Dolní Kounice

foto: cz.depositphotos.com

674 z 957 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Dolní Kounice se tyčí na kopci nad řekou Jihlavou. Původně gotický hrad v Dolních Kounicích byl sice přestavěn na renesanční zámek, svůj pevnostní charakter ovšem nezapře. Stejně tak jako svou tajuplnou historii.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Dolní Kounice byl postaven ve 14. století a jeho smysl byl jasný - chránit zdejší obchodní cesty a hlavně klášter Rosa Coeli, v jehož blízkosti hrad vyrostl. Právě s historií ženského kláštera Rosa Coeli je hrad a zámek Dolní Kounice neodmyslitelně spojen.

Klášter Rosa Coeli se totiž od svého založení ve 12. století stal bohatým ekonomickým i kulturním centrem široko daleko. Bohatství kláštera přitahovalo cizí vojska a tak daly premonstrátky na obranu svého majetku vybudovat gotický hrad na návrší nad klášterem. Hrad Dolní Kounice tak musel čelit mnoha útokům - nájezdům Tatarů, husitů i Turků. A traduje se, že dobyt nikdy zcela nebyl.

Video: Hrad a zámek Dolní Kounice @Jan Bareš Realitní makléř

Zatímco klášter časem začal upadat, hrad Dolní Kounice naopak rozkvetl - dostal se do světských rukou a prošel renesanční přestavbou na opevněný zámek. Ovšem i zámek Dolní Kounice zažil těžké chvíle. Během obléhání švédským vojskem vyhořel a opravy se dočkal až po šedesáti letech.

Velké přestavby nebyly na hradu a zámku v Dolních Kounicích realizovány, neboť již tou dobou nesloužil jako sídlo šlechty, ale hlavně k hospodářským účelům. Díky tomu se zámek dochoval do dnešních dnů v renesanční podobě i s gotickým obranným systémem příkopů, hradeb a věží.

Kromě toho dnes návštěvníci zámku Dolní Kounice mohou obdivovat gotickou freskovou výzdobu bašty, zelenou komnatu, černou kuchyni, částečně dochované sgrafity, hodovní sál či vzácné točité samonosné schodiště z pískovce, jediné svého druhu v České republice.

Tajné chodby na zámku Dolní Kounice

Klášter Rosa Coeli je se zámkem Dolní Kounice v mnohém spojen - podle pověsti dokonce i prostřednictvím tajných chodeb. Pravdou...

Otevírací doba

  • duben, květen, červen: pouze víkendy
  • červenec - srpen: denně mimo pondělí
  • časy prohlídek: 10:00 - 11:30 - 13:00 - 14:30 - 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad a zámek Dolní Kounice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad a zámek Dolní Kounice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 120 Kč / snížené 90 Kč / děti 50 Kč
Zmapováno 31.3.2023TaRamka

Dolní Kounice, Hrad a zámek Dolní Kounice


Podobné výlety