TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Pecka

foto: cz.depositphotos.com

328 z 1053 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Pecka se tyčí na strmém návrší nad stejnojmenným městečkem v romantickém Podkrkonoší. Projděte si nádherné interiéry, seznamte se s uchvacující historií hradu i města Pecka a kochejte se dechberoucí hradní vyhlídkou na Sněžku, Černou horu a další vrcholky krkonošského masivu.

Facebook Twitter Seznam

Další památky v Královéhradeckém kraji nebo zřícenina v Královéhradeckém kraji

Proč se hrad Pecka jmenuje Pecka?

O tom, proč se hradu Pecka říká Pecka, koluje celá řada pověstí. Jednou z nich je legenda o čarodějnici, která měla dvě...

Hrad Pecka získal své jméno podle tvaru kopce, na němž byl vystavěn. Stejné jméno pak získalo po hradu i nově vzniklé městečko v podhradí. Gotický hrad byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století, ovšem pověsti spojené s hradem i archeologické nálezy dokládající starší osídlení upozorňují na možnost, že ještě před stavbou hradu kamenného zde mohla stávat dřevěná tvrz.

Peckovský hrad později získal renesanční vzhled a postupně byl přebudován v pohodlnější zámecké sídlo. Největšího rozkvětu dosáhl na počátku 17. století, kdy zde pobýval Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, všestranně vzdělaný český šlechtic, jenž se proslavil jako cestovatel, spisovatel i jako hudební skladatel. Při svých dalekých cestách, mimo jiné do Svaté země či Egypta, toho zažil mnoho, násilná smrt ho ovšem nečekaně zastihla až v jeho domovině. Kryštof Harant byl totiž jedním z 27 českých pánů, jenž byli 21. června 1621 v Praze popraveni za účast na stavovském povstání.

Video: Hrad Pecka @Radek Kubicek

Hrad Pecka se poté vystřídal v rukou Valdštejnů a řádu kartuziánů z Valdic u Jičína, kterým Pecka sloužila jako letní sídlo. Takřka neobývaný zámek začal chátrat a definitivní tečku mu uštědřil rozsáhlý požár v roce 1830, jenž zachvátil celé město. Oprav se hrad Pecka dočkal až ve 20. století, kdy byl upraven pro muzejní účely. Zajímavostí je, že se o obnovu této památky zasloužili místní obyvatelé, kteří se postavili proti úřednímu rozhodnutí, jenž doporučovalo rozebrání zdiva a zachování hradu pouze ve formě zříceniny.

Díky tomu se dnes návštěvníci hradu Pecka mohou kochat nejen nádhernými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale také mohou vyrazit na dva prohlídkové okruhy, jenž hrad Pecka nabízí. Prohlídky seznamují s historií města i hradu Pecka, během nichž se můžete vydat i do mučírny a sklepení.

Bezhlavý Harant

Kryštof Harant se účastnil stavovského povstání, byl velitelem stavovského dělostřelectva a s ním útočil i na císařský hrad...

Přízrak Kryštofa Haranta

Na Kryštofa Haranta vzpomínala nejvíce jeho nejmladší dcerka. Denně stávala u okna a myslela na něj - tak moc jí chyběl. Žal z...

Otevírací doba

  • duben: sobota, neděle, státní svátky: 10:00–16:00
  • květenzáří: úterý – neděle: 9:00–17:00
  • říjen: sobota, neděle, státní svátky: 10:00–16:00

Poslední prohlídka probíhá hodinu před uzavřením.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Pecka? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Pecka ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 70 Kč / děti 50 Kč

Podobné výlety