TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Pecka

foto: cz.depositphotos.com

385 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Pecka se tyčí na strmém návrší nad stejnojmenným městečkem v Podkrkonoší. Projděte si nádherné interiéry, seznamte se s uchvacující historií hradu i města Pecky a kochejte se dechberoucí hradní vyhlídkou na Sněžku, Černou horu a další vrcholky krkonošského masivu.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky v Královéhradeckém kraji nebo zřícenina v Královéhradeckém kraji

Proč zrovna Pecka?

Hrad Pecka získal své jméno podle tvaru kopce, na němž byl vystavěn. Po hradu pak stejné jméno získalo i nově založené městečko v podhradí. Gotický hrad byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století, ovšem pověsti, ale i archeologické nálezy, upozorňují na možnost, že ještě před stavbou hradu kamenného zde mohla stávat dřevěná tvrz.

Cestovatel, který ztratil hlavu

Peckovský hrad později získal renesanční punc a postupně byl přebudován v pohodlnější zámecké sídlo. Největšího rozkvětu dosáhl na počátku 17. století, kdy zde pobýval Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Tento všestranně vzdělaný český šlechtic se proslavil jako cestovatel, spisovatel i jako hudební skladatel.

Při svých dalekých cestách, mimo jiné do Svaté země či Egypta, toho zažil mnoho, násilná smrt ho ovšem nečekaně zastihla až v jeho domovině. Kryštof Harant byl totiž jedním z 27 českých pánů, kteří byli 21. června 1621 v Praze popraveni za účast na stavovském povstání.

Proč se hrad Pecka jmenuje Pecka?

O tom, proč se hradu Pecka říká Pecka, koluje celá řada pověstí. Jednou z nich je legenda o čarodějnici, která měla dvě...

Video: Hrad Pecka @Radek Kubicek

Záchrana před demolicí

Hrad Pecka se poté vystřídal v rukách Valdštejnů a řádu kartuziánů z Valdic u Jičína, kterým Pecka sloužila jako letní sídlo. Takřka neobývaný zámek začal chátrat a definitivní tečku mu uštědřil rozsáhlý požár v roce 1830, jenž zachvátil celé město. Oprav se hrad Pecka dočkal až ve 20. století, kdy byl upraven pro muzejní účely. Zajímavostí je, že o obnovu této památky se zasloužili místní obyvatelé. Ti se postavili na odpor vůči úřednímu rozhodnutí, které doporučovalo hradní zdivo rozebrat a hrad zachovat pouze ve formě zříceniny.

Díky tomu se dnešní návštěvníci hradu Pecka mohou kochat nejen nádhernými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale také mohou vyrazit na dva prohlídkové okruhy. Prohlídky seznamují s historií města i hradu Pecka a během nich se můžete vydat i do mučírny a hradního sklepení. Tak vzhůru na hrad Pecka!

Bezhlavý Harant

Kryštof Harant se účastnil stavovského povstání, byl velitelem stavovského dělostřelectva a s ním útočil i na císařský hrad...

Přízrak Kryštofa Haranta

Na Kryštofa Haranta vzpomínala nejvíce jeho nejmladší dcerka. Denně stávala u okna a myslela na něj - tak moc jí chyběl. Žal z...

Otevírací doba hradu Pecka

  • leden - březen: zavřeno
  • duben: sobota, neděle, státní svátky: 10:00–16:00
  • květen - září: úterý – neděle: 9:00–17:00
  • říjen - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Pecka? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Pecka ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 70 Kč / děti 50 Kč
Reklama

Podobné výlety