TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka15 tipů na vinobraní z celého Česka pro rok 2023

zdroj foto: www.znojemskevinobrani.cz

20.8.2023TaRamka
Přidej se k nám...

Milovníci dobrého vína pozor! Slavnosti vína už klepou na dveře a s ním spojené ochutnávky tohoto zlatavého moku spolu s hudebními a kulturními zážitky. Aby vám neunikla žádná zajímavá akce, připravili jsme pro vás přehled vinobraní a slavností vína z celé republiky pro rok 2023. Tak pojďme na ně!

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Znojemské vinobraní

 • 8. - 10. září 2023

Jižní Morava je oblastí vínu zaslíbenou. Proto právě zde začneme poutí za vínem - konkrétně tedy Znojemským historickým vinobraním. Jedna z největších vinařských slavností má snad vše, co ke správným slavnostem vína patří. Těšit se můžete na celu řadu hudebních zážitků, kejklíře, rytířské turnaje, a to vše ve stylových středověkých kostýmech. A vrcholem toho všeho bude tradiční průvod krále Jana Lucemburského a jeho družiny.

Pálavské vinobraní

 • 8. - 10. září 2023

Ve stejné době jako vinobraní ve Znojmě započne také mikulovské vinobraní. Pálavské vinobraní v Mikulově přivítá kromě tradičního folklóru také velké tuzemské hvězdy jako je Jelen, No Name, Hradišťan & Jiří Pavlica, Arrhythmia, Čechomor, Katarína Knechtová, Slza, Anna K a další. A samozřejmě nesmíme zapomenout na tradiční výstup na Svatý kopeček, který je zkrátka nutností pro každého, kdo do Mikulova zavítá.

Velkopavlovické vinobraní

 • 15. - 16. září 2023

Bohatý folklorní program v duchu lidových tradic. Takové bude vinobraní ve Velkých Pavlovicích. Sklenky místního vína a burčáku doplní krojovaný slavností průvod městem a samozřejmě i starý vinařský rituál zvaný zarážení hory. Ten spočívá v symbolickém uzavření vinice s dozrávajícími hrozny, a to třeba prostřednictvím vztyčení májky či kůlu. Do vinice může od té chvíle vstoupit jen samotný vinař, anebo někdo jím povolaný. Za starých dob porušení bylo trestáno krutě - třeba i useknutím ruky či nohy. Dnes je ale tato tradice spojena právě s degustací či příjemným setkáním třeba u cimbálovky.

Bzenecké vinobraní

 • 15. - 16. září 2023

Bzenecké vinobraní je taktéž krojované! I tady se potkáte s krojovaným průvodem, tentokrát třeba s paní kněžnou či bohem Bakchem. Nebude nouze o lidovou hudbu a samozřejmě o ochutnávku místních vín i burčáku.

Valtické vinobraní

 • 6. - 7. říjen 2023

Vyrazit můžete i do srdce Lednicko-valtického areálu. Právě tam proběhne nejočekávanější akce v širokém okolí, a to Valtické vinobraní. Těšit se můžete na krojované soubory, ale i české hudební hvězdy jako je Slza, 05&Radeček, Hradišťan, Jiří Pavlica, Děda Mládek Illegal band a další. Kromě ochutnávek vín, burčáku a sektu se také můžete vydat na prohlídkové okruhy do chrámu vína, Křížového sklepa a katedrály vína s vyhlídkou.

Vinobraní na Pražském hradě

 • 9 - 10. září 2023

Z moravských krajů se přesuneme do Matky měst, a to přímo na Pražský hrad! V Královské zahradě Pražského hradu poteče moravský burčák, české víno a v rámci mezinárodního partnerství i slovinské víno. A ani zde nebude chybět kultura - bude se hrát, zpívat i tančit spolu s folklórními soubory z kyjovského regionu. Malí návštěvníci budou mít jistě radost ze šermířského programu. A pro zájemce bude mimořádně během vinobraní zpřístupněna Produkční zahrada Pražského hradu s Masarykovým včelínem, skleníky a rybníkem.

Vinohradské vinobraní

 • 8. - 9. září 2023

Vinohradské vinobraní se každý rok těší velké oblibě, a tak ani letos nemohou slavnosti vína na náměstí Jiřího z Poděbrad chybět. Zde si můžete ochutnat vína nejen z českých vinic, ale celého světa. A samozřejmě poteče i burčák.

NÁŠ TIP: Když už budete na náměstí Jiřího z Poděbrad, určitě nesmíte minout Vinotéku U Jiřího z Poděbrad jen pár kroků odtud. Nenápadná vinotéka s krásnou zahrádkou nabízí příjemné posezení, výborné jídlo a samozřejmě tu kromě vína bude na konci léta i parádní burčák!

Vinobraní na Grébovce

 • 22. - 23. září 2023

Další oblíbené pražské vinobraní započne 22. září na náměstí Míru a na druhý den se přesune do areálu Havlíčkových sadů, známých také jako Grébovka. Odtud si se sklenkou vína můžete vychutnat výhled na Prahu i vinohrad u romantického Viničního altánu. A ani zde nebude chybět bohatý kulturní program. Těšit se můžete na vystoupení irských tanců, Michala Hrůzu se svou kapelou, interaktivní pohádku pro děti, ale třeba i promítání filmu Na střeše.

Trojské vinobraní

 • 9. září 2023

Na severním nádvoří a zahradách Trojského zámku se opět konají slavnosti dobrého vína a burčáku. Ochutnávky domácích i zahraničních vín, skvělé občerstvení a hudba - to vše na vás čeká v pražské Troji. Navštívit můžete při této příležitosti i obyvatele zoo jen pár metrů odtud.

Kunratické vinobraní

 • 22. - 24. září 2023

Za parkem u kunratické tvrze vypukne již 13. ročník Kunratického vinobraní. Kromě ochutnávek a soutěže o titul Král vinařů návštěvníky čeká cimbálová muzika, tomboly, dětské pohádky a další kulturní vyžití.

Vinobraní na Karlštejně

 • 23. - 24. září 2023

Kdo chce potkat císaře Karla IV., bude muset zavítat na hrad jenž nese jeho ctěné jméno - hrad Karlštejn. Právě tam na vás na konci září čekají kejklíři, hudebníci, rytíři a také řemeslníci na historickém trhu! Bujarou atmosféru slavností vína doplní průvod dvořanů v čele se samotným císařem a jeho chotí. Karlštejnské vinobraní se tak nese ve středověkém duchu, který vás jistě dobře pobaví!

Mělnické vinobraní

 • 15. - 17. září 2023

Připravte se na tři dny plné zážitků v centru města Mělník. Mělnické vinobraní je jedním z nejstarších a největších vinobraní u nás - jeho historie sahá až do roku 1911. Letos se návštěvníci mohou těšit nejen na průvod připomínající příjezd Karla IV. na Mělník, ale i celou řadu koncertů a dalších atrakcí. Na čtyřech scénách se vystřídají umělci jako je Pokáč, UDG, Slza, Ben Cristovao, Vojta Dyk a další. Návštěvníci budou kromě ochutnávek vína moci zamířit na mělnický zámek, prohlídky podzemí, nebo si užít projížďky výletní lodí. Chybět nebude ani velkolepý ohňostroj.

Litoměřické vinobraní

 • 16. září 2023

Slavnosti vína proběhnou také v Litoměřicích. A ani tady nebude chybět bohatý kulturní program, hudební vystoupení, degustace vína, burčáku a dalších pochutin. Mezi vystupujícími se objeví například kapela Slza, Tublatanka, Milan Peroutka a mimo jiné i cimbálovka.

Žernosecké vinobraní

 • 23. - 24. září 2023

Kousek od Litoměřic se nachází také Velké Žernoseky, které mají dlouhou historii pěstování vína - ta sahá až do 10. století. Není proto divu, že i tady se bude bude v září konat vinobraní. Těšit se můžete nejen na víno a burčák, ale i na živou hudbu, folková a dobová představení, průvod v čele se žernoseckým Bacchusem, dražení obrovského hroznu a finální ohňostroj u přívozu.

Vinobraní na Kačině

 • 9. září 2023

Tradice vinobraní se společně s dožínkami obnovuje na zámku Kačina. K pohodové atmosféře zahraje orchestr Jaroslava Ježka, Mňága a Ždorp, Švihadlo, Luboš Pospíšil i cimbálovka. Lokální víno z nedalekých Vinných sklepů Kutné Hory budou doplňovat další dobroty od regionálních farmářů.


Další vinobraní najdete zde


Tipy na výlet