TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka4.9.2023TaRamka
Přidej se k nám...

Den české státnosti si připomíná 28. září smrt jednoho z prvních Přemyslovců - svatého Václava. Patrona českého národa nám připomene nejen označení státního svátku v kalendáři, ale hlavně celá řada kulturních akcí, jež se konají napříč republikou.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Právě ve Staré Boleslavi byl přemyslovský kníže Václav zavražděn svým bratrem Boleslavem pravděpodobně roku 935. A tak se ty nejtradičnější slavnosti na počest Václava vrací právě sem.

Národní svatováclavská pouť poběží dva dny: 27. a 28. září. První den se koná slavnostní příjezd relikvie sv. Václava do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, následovaná motlitbou za národ a Svatováclavský koncert. A konečně - na Den české státnosti - se koná poutní mše svatá na Mariánském náměstí. Svatováclavská pouť vyvrcholí závěrečným koncertem pro poutníky. Vyrazit můžete také na Svatováclavské tržiště s ukázkami řemesel, jarmark, nebo si poslechnout koncertní vystoupení na Mariánském náměstí.

Program Národní svatováclavské pouti
Program Národní svatováclavské pouti (foto: www.staraboleslav.com)

Svatováclavský hudební festival v Moravskoslezském kraji

Největší festival duchovní a staré hudby rozjíždí koncerty v Ostravě, ale i v kostelích po celém kraji moravskoslezském.

Během jubilejního 20. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu se představí Dmitrij Sitkoveckij s Janem Bartošem, Christophe Coin, Jiří Vodička i Jan Špaček, Radek Baborák, Accademia Ottoboni, Pavel Haas Quartet, Terra Nova Collective, Collegium 1704, ale i Dan Bárta s filharmonií.

Svatováclavský hudební festival
Svatováclavský hudební festival (foto: www.facebook.com)

Akce na svatého Václava v Praze

Pražský park Na Jezerce přivítá 28. září další ročník akce Svatováclavské velebení. Letos na návštěvníky čeká: Divadlo Pruhované panenky, Divadlo Spejbla a Hurvínka, hudební vystoupení Kujme pikle band, nebo rytířské souboje v podání Rytířů Koruny České.

Zamířit můžete i na Svatováclavské vinobraní u Villy Richter na Pražském hradě, a to již v sobotu 23. září. Zájemci mohou okoštovat některé z 50 druhů vín i tradiční burčák, a to při poslechu oblíbených DJs i živé jazzové hudby.

A nesmíme zapomenout ani na den otevřených dveří Strakovy akademie nebo zvýhodněné vstupné do Národního technického muzea.

Villa Richter
Villa Richter (foto: www.villarichter.cz)

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

Český Krumlov se stane dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu. Co od toho čekat?

Co jiného než hudbu a tanec v přehlídce folklórních souborů, řemeslný jarmark, dále pivo i víno a skvělé gastronomické zážitky. Svatováclavské slavnosti potrvají od 28. do 30. září.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov (foto: www.ckrumlov.info)

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

V sobotu 24. září proběhnou kutnohorské slavnosti na počest svatého Václava. Děti i dospělé čeká bohatý program, kde nebude chybět folklorní, country i moderní hudba, řemeslné trhy, ochutnávka vín i gastro zážitky.

Svatováclavské slavnosti Kutná Hora
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora (foto: www.kutnahora.cz)

Václavská pouť v Lovosicích

Lovosice chystají největší městskou slavnost, která symbolicky ukončí letní kulturní sezónu. Chybět tu nebudou stánky, pouťové atrakce, šermířská i hudební vystoupení.

Vystoupí například Bára Poláková, Ready Kirken, Sofian Medjmedj, Hodiny a další umělci. A samozřejmě bude i Svatováclavská mše v kostele sv. Václava.

Václavská pouť Lovosice
Václavská pouť Lovosice (foto: www.kclovos.cz)

Svatováclavské slavnosti na zámku Svijany

Výjimečně bohatý program pak zažijete na zámku Svijany. Celý sváteční den bude patřit šermířům, kouzelníkům, ukázkám řemesel, dětským atrakcím, loutkovému divadlu, pivním soutěžím a dokonce i svatý Václav přijede na zámecké nádvoří na koni. Celá akce bude zakončena večerním koncertem skupiny Rozumbrothers.

Svatováclavské slavnosti Zámek Svijany
Svatováclavské slavnosti Zámek Svijany (foto: www.zameksvijany.cz)

Další hradozámecké akce

Zamířit můžete také na hrady a zámky. Svatováclavské slavnosti proběhnou 23. září na hradě Hukvaldy, kam zamíří šermíři Honorata z Letohradu.

V zámecké kapli v Náměšti nad Oslavou proběhne 28. září Svatováclavská poutní mše.

V tento sváteční den můžete vyrazit i za povídáním o svatém Václavu - a to v rámci prohlídek na zámku Stekník.

Svou středověkou věž zpřístupní 28. září zámek Lemberk.


Tipy na výlet