TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka21.9.2022TaRamka
Přidej se k nám...

Den české státnosti si připomíná 28. září smrt jednoho z prvních Přemyslovců - svatého Václava. Patrona českého národa nám připomene nejen označení státního svátku v kalendáři, ale hlavně celá řada kulturních akcí, jež se konají napříč republikou.

Facebook Twitter Seznam

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Právě ve Staré Boleslavi byl přemyslovský kníže Václav zavražděn svým bratrem Boleslavem pravděpodobně roku 935. A tak se ty nejtradičnější slavnosti na počest Václava vrací právě sem.

A tento rok budou neobvykle delší. Již od 23. září se v Lázeňské ulici rozjede stánkový prodej a večery v letním kině Houštka rozezní místní i známější kapely jako je Abraxas, Vítkovo kvarteto, Visací zámek nebo Mňága a Žďorp.

Gró celé akce ovšem patří 27. a 28. září. První den se koná slavnostní příjezd relikvie sv. Václava do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, následovaná motlitbou za národ a Svatováclavský koncert. Později večer se světelný průvod s relikvií vydá z mariánské baziliky do baziliky sv. Václava.

A konečně - na Den české státnosti - se koná poutní mše svatá na Mariánském náměstí za přítomnosti kamer České televize. Svatováclavská pouť vyvrcholí průvodem sv. Václava a ohňostrojem.

Program Národní svatováclavské pouti
Program Národní svatováclavské pouti (foto: www.staraboleslav.com)

Svatováclavský hudební festival v Moravskoslezském kraji

Největší festival duchovní a staré hudby rozjíždí 33 koncertů v Ostravě, ale i v kostelích po celém kraji moravskoslezském.

Během 19. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu se představí Collegium 1704, Collegium Marianum, Český filharmonický sbor Brno, Hipocondria Ensemble, basbarytonista Adam Plachetka s PKF – Prague Philharmonia, či jazzově laděná skupina Vertigo.

Svatováclavský hudební festival
Svatováclavský hudební festival (foto: www.facebook.com)

Akce na svatého Václava v Praze

Pražský park Na Jezerce přivítá 28. září další ročník akce Svatováclavské velebení. Letos na návštěvníky čeká: představení Toymachine, Kejklíře Vojtána, Divadla Koňmo, hudební vystoupení Kašpárek v rohlíku a také rytířské souboje Rytířů koruny České.

Zamířit můžete i na Svatováclavské vinobraní u Villy Richter na Pražském hradě, a to v sobotu 24. září. Zájemci mohou okoštovat některé z 50 druhů vín i tradiční burčák, a to při poslechu oblíbených DJs i živé jazzové hudby.

A nesmíme zapomenout ani na den otevřených dveří Strakovy akademie, nebo na zcela mimořádné prohlídky Clam-Gallasova paláce, obojí připadající přímo na státní svátek. Zá zvýhodněné vstupné 80 Kč se dostanete i na expozice Národního technického muzea.

Villa Richter
Villa Richter (foto: www.villarichter.cz)

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově

Český Krumlov se stane dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu. Co se od toho dá čekat?

Jak jinak než hudbu a tanec v přehlídce folklórních souborů, dále pivo i víno a skvělé gastronomické zážitky. Součástí slavností je i Svatováclavský večer otevřených muzeí a galerií s doprovodným programem.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov (foto: www.ckrumlov.info)

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

V sobotu 24. září proběhnou kutnohorské slavnosti na počest svatého Václava. Děti i dospělé čeká bohatý program, kde nebude chybět folklorní, country i moderní hudba, řemeslné trhy, ochutnávka vín i gastro zážitky.

Svatováclavské slavnosti Kutná Hora
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora (foto: www.kutnahora.cz)

Václavská pouť v Lovosicích

Lovosice chystají největší městskou slavnost, která symbolicky ukončí letní kulturní sezónu. Chybět tu nebudou stánky, pouťové atrakce, šermířská i hudební vystoupení.

Vystoupí například BUTY, The RockSet, Pavel Sedláček a Cadillac, ENDRU & JeN Hovorka a další umělci. A samozřejmě Svatováclavská mše v kostele sv. Václava.

Václavská pouť Lovosice
Václavská pouť Lovosice (foto: www.kclovos.cz)

Svatováclavské slavnosti na zámku Svijany

Výjimečně bohatý program pak zažijete na zámku Svijany. Celý sváteční den bude patřit šermířům, kouzelníkům, ukázkám řemesel, dětským atrakcím, loutkovému divadlu, pivním soutěžím a dokonce i svatý Václav přijede na zámecké nádvoří na koni. Celá akce bude zakončena večerním koncertem skupiny Waldovy Matušky.

Svatováclavské slavnosti Zámek Svijany
Svatováclavské slavnosti Zámek Svijany (foto: www.zameksvijany.cz)

Další hradozámecké akce

Zamířit můžete také na hrady a zámky. Svatováclavské slavnosti proběhnou 24. září na hradě Hukvaldy, kam zamíří šermíři Honorata z Letohradu.

V zámecké kapli v Náměšti nad Oslavou proběhne 28. září Svatováclavská poutní mše.

V tento sváteční den můžete vyrazit i za povídáním o svatém Václavu - a to v rámci prohlídek na zámku Stekník.

Hrad Křivoklát v odpoledních hodinách 28. září mimořádně zpřístupní prohlídku věže Václavky, kam se během běžných návštěv není možné dostat.

Svou středověkou věž zpřístupní i zámek Lemberk.


Tipy na výlet