TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Lemberk

foto: Lucie Valisova

443 z 760 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Státní zámek Lemberk se může pyšnit bohatou historií a stal se také dějištěm hned několika oblíbených filmových pohádek.

Nejvýznamnější obyvatelkou zámku (tehdy ještě hradu) byla svatořečená Zdislava z Lemberka. Této svaté ženě je věnována i jedna ze zámeckých expozic.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (2)
  • Zámek Lemberk
  • Zámek Lemberkfoto: Lucie Valisova

Zámek Lemberk leží na Liberecku, v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Původně byl ovšem pevnostním středověkým hradem, který v době svého založení ve 13. století měl strážit obchodní stezku vedoucí z Čech do Žitavy. Tehdy se hrad zval Löwenberg.

Video: Státní zámek Lemberk @DjiR

Zdejší území získal za své služby panovníkovi Havel z Lemberka, pocházející z rodu Markvarticů. Právě on hrad Lemberk založil - a spolu s ním i novou rodovou linii pánů z Lemberka. Havel si vzal za ženu již zmíněnou Zdislavu z Lemberka.

Zdislava byla významnou šlechtičnou s neobyčejným sociálním citem. Zakládala a financovala kláštery a špitály a sama o nemocné pečovala až do konce svého poměrně krátkého života. Společně se svým mužem se také podílela na výstavbě města Jablonného. Svatořečena byla pro své dobročinné skutky Janem Pavlem II. roku 1995.

Video: Státní zámek Lemberk @Za Nosem.cz

Od 16. století byl hrad přestavován postupně na zámek, z původních zdí zůstalo jen velmi málo. Zachovala se ovšem okrouhlá věž v jižní části hradu. Interiéry představují období gotiky, renesance i baroka. Zajímavý sál, který dodnes mohou návštěvníci obdivovat, se nazývá Sál bajek. V něm najdete bohatě zdobený kazetový strop na motivy Ezopových bajek.

I pohádky jsou zde jako doma - na lemberském zámku se totiž natáčel třeba známý film Císařův pekař a Pekařův císař či pohádky Čert ví proč a Tajemství staré bambitky.

Recenze
Zámek Lemberk ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • odpoledne12 až 18 hod. 16°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: zpoplatněno 140 Kč / snížené 110 Kč
Zmapováno 19.10.2021TaRamka

Podobné výlety