TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaKryštofovo Údolí

foto: cz.depositphotos.com

285 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kryštofovo Údolí je obec v údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědského hřbetu na Liberecku. Památkově chráněná vesnice vešla ve známost díky Muzeu betlémů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další architektura v Libereckém kraji nebo romantika v Libereckém kraji

Kryštofovo Údolí je tvořeno převážně roubenými a hrázděnými domy, díky kterým byla obec v roce 2005 prohlášena za vesnickou památkovou zónu. Nejcennější památkou je tu dřevěný kostel sv. Kryštofa s břidlicovou střechou, jehož interiér je ozdoben 15 malbami ze života Ježíše Krista. U kostela najdete také márnici a zvonici.

Další zajímavou stavbou je orloj se vskutku neobvyklou historií. Ten totiž začal vznikat od roku 2006, a to přestavbou ze staré a nevzhledné trafostanice. Orloj je osazen 22 řezbovanými figurami, příčemž 18 z nich je pohybových.

Nachází se tu ale i jedna technická památka. Tou je Novinský železniční viadukt, který je jedním z největších a nejromantičtějších železničních viaduktů v Česku. Zajímavostí na viaduktu je nejen jeho délka (takřka 200 metrů), ale i to, že se stáčí mírně do oblouku.

Video: Kryštofovo Údolí, Liberecko @Josef Šťastný

To, co Kryštofovo Údolí nejvíce proslavilo, jsou zejména betlémy. Kryštofovo Údolí je totiž betlémářskou obcí. Zdejší Muzeum betlémů představovalo více než dvacítku betlémů různé velikosti i stáří.

V roce 2023 ovšem došlo k uzavření muzea, jehož prostory budou využívány k jiným účelům. Exponáty zamíří do nových prostor - zatím ovšem neznámých. Před prvním adventem ale rozhodně nebude chybět oblíbený tradiční venkovní betlém.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Kryštofovo Údolí? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze (1)

Jiří KroužilRecenzováno 16.5.2023
Chybí mi upoutávka na nádherný orloj. Byl zrušen nebo také přemístěn?

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 17°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
Reklama

Podobné výlety