TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaSelský dvůr Bolevec

foto: www.facebook.com, Vladimír Tregl

743 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Selský dvůr Bolevec je dokladem typické vesnické architektury na Plzeňsku z období 18. až 20. století. Jádrem památkově chráněné vesnice Bolevec je Selský dvůr U Matoušů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (4)

  • Selský dvůr Bolevec foto: Vladimír Tregl
  • Selský dvůr Bolevec foto: Vladimír Tregl
  • Selský dvůr Bolevec foto: Vladimír Tregl
  • Selský dvůr Bolevecfoto: www.facebook.com

Další historický dům v Plzeňském kraji nebo architektura v Plzeňském kraji

Ves Bolevec, která dnes náleží Plzni, vznikla pravděpodobně již ve 12. století. Doložitelně měla ves Bolevec v polovině 15. století celkem 10 usedlostí, přičemž jedna z nich stála i v místech dnešního dvora U Matoušů. Tehdy ještě nesla jméno Weysovský dvůr. Jméno „U Matoušů" dvůr získal po majiteli Matouši Viclovi, který jej vlastnil v letech 1635 - 1684. Ovšem usedlost tak, jak ji dnes známe, začala vznikat až o dvě století později.

Hrozba zániku

Ves Bolevec ještě ve 20. století sloužila hospodářským účelům. A to do té doby, než přišel návrh panelákové výstavby, která měla pohltit takřka celou vesnici Bolevec. Naštěstí k tomu nedošlo docela. Ovšem i tak musely tehdejší polnosti ustoupit záměru vznikajícího sídliště, čímž došlo navždy k narušení jedinečného rázu krajiny. Jádro historické obce včetně statku U Matoušů naštěstí zůstalo zachováno.

Dnes je původní jádro vsi Bolevec prohlášeno za vesnickou památkovou zónu. Chráněné oblasti dominuje právě selský statek U Matoušů, který se skládá z velkého stavení, stodoly, sýpky, špýcharu a chlévů. Statek podléhal památkové ochraně již v padesátých letech, přesto se na něm užívání JZD a následné opuštění značně podepsalo. Nutné rekonstrukce se usedlost dočkala až v roce 2019. O dva roky později konečně také přivítala první návštěvníky.

Video: Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci @Městská knihovna v Praze

Prohlídky skanzenu

Dnes si v areálu selského dvora U Matoušů můžete prohlédnout volně přístupnou expozici v sýpce a stodole a tematické výstavy v bývalých stájích. V rámci prohlídky stavení se dozvíte, jak se kdysi na statku žilo a pracovalo. Během prohlídek návsi také zjistíte, jak vypadal Bolevec ve středověku. A mimořádně vás může celým areálem provést krojovaný správce.

Otevírací doba

červen - září: út–ne / 10:00 – 16:00
říjen: út–pá / 11:00 – 15:00, so–ne / 10:00 – 15:00
listopad + prosinec: út–pá / 11:00 – 13:00

Recenze

Selský dvůr Bolevec ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

50 Kč (vstup do areálu)

Plzeň, Bolevecká náves 1/3

Reklama

Podobné výlety