TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHamousův statek ve Zbečně

foto: cz.depositphotos.com

333 z 957 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hamousův statek je památkově chráněná selská usedlost nedaleko hradu Křivoklátu. Roubenka se stodolou, stájemi, chlévy i černou kuchyní s chlebovou pecí byla ve Zbečně vystavěna již v 16. století. Hamousův statek dnes návštěvníkům představuje zvyky, řemesla a hospodaření dob dřívějších.

Facebook Twitter Seznam

Hamousův statek je selská usedlost s roubeným domem a dalšími objekty, jejíž nejstarší části pocházejí ještě ze 16. století. Domů jako je Hamousův statek bývalo v obci Zbečno vícero, ovšem ty nejpozději v minulém století všechny prošly významnou modernizací. Historie Zbečna sahá až k prvním Přemyslovcům, a to díky nedalekému královskému hradu Křivoklát. Připomínkou dob dávných dnes kromě kostela sv. Martina zůstává již pouze Hamousův statek.

Video: YouTube.com

Stáří statku je proto unikátní. V jeho interiérech se přitom ještě donedávna bydlelo - až roku 1992 byl Hamousův statek odkoupen od posledního majitele Památkovým ústavem středních Čech. Ten o pár let později objekty zpřístupnil v rámci expozice, která přibližuje tradiční řemesla a způsob života na venkovské usedlosti. Zajímavým zpestřením prohlídky Hamousova statku jsou pak prohlídky spojené s pečením chleba v černé kuchyni, řemeslné jarmarky anebo kouzelný advent na statku s mnoha lidovými zvyky.

Recenze

Hamousův statek ve Zbečně ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

110 Kč, snížené 90 Kč, děti do 6 let zdarma
Zmapováno 15.12.2022TaRamka

Podobné výlety