TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Libštejn

foto: cz.depositphotos.com

487 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Libštejn se tyčí ve skalistém údolí nad řekou Berounkou. Hradu dominuje mohutná věž, jež je patrná i ve zdejší zalesněné stráni. Hrad Libštejn byl také v období husitských válek známým vězením.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina v Plzeňském kraji nebo příroda v Plzeňském kraji

Hrad Libštejn byl vybudován ve 14. století Oldřichem Tistou z Hedčan, který byl stavebníkem ve službách českého krále a římského císaře Karla IV. Hradní pevnost zakusila svou první velkou bitvu za husitských válek, kdy husité napadli okolí Libštejna i Krašova, přičemž oba hrady tehdy spadali do vlastnictví rodu Kolovratů.

Husité se na Libštejn poprvé neodvážili, i když jeho okolí dobili a vyplenili. O několik let později se vrátili, tentokrát s cílem dobýt i hrad Libštejn. Podařilo se jim dostat se pouze do předhradí, hradní zbrojnoši je dál do jádra hradu nepustili. Útok byl tedy ukončen, ovšem část husitských bojovníků v okolí hradu setrvala - zvolila taktiku vyhladovění obyvatel hradu. Po sedmi týdnech tak Kolovraté přistoupili na smír a uzavřeli s husity úmluvu - za to, že jim zůstanou oba hrady, se musejí přidat na stranu husitského hnutí.

Video: Hrad Libštejn @Petr Kapitan

Tou dobou již hrad Libštejn sloužil jako vězení. Za Bedřicha z Kolovrat zde bylo uvězněno prý až 50 poddaných a dalších zajatých nepřátel. Kvůli dluhům pak Kolovraté museli na konci 15. století své poměrně rozsáhlé panství prodat Valdštejnům. Již od roku 1590 je pak hrad Libštejn uváděn jako pustý.

Libštejn míval svého času dvě věže, dodnes se dochovala pouze ta severní, zato ale v původní výši. Z hradu se návštěvníci mohou kochat pohledem na zalesněné svahy a řeku Berounku, jež se v údolí line okolní krajinou.

Pověst o zakletém rytíři

Bývaly doby, kdy páni libštejnský a krašovský neměli se příliš v lásce. Problém, který rozdmýchal jejich vzájemnou...

Zřícenina hradu Libštejn je celoročně přístupná.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu Libštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 17°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno

Liblín, hrad Libštejn

Reklama

Podobné výlety