Klášter Plasy

foto: cz.depositphotos.com

214 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Klášter Plasy nedaleko Plzně je rozlehlý areál bývalého cisterciáckého kláštera a zámku. Plaský klášter je nejen obdivuhodnou památkou sakrální, ale i památkou technickou. Konvent byl totiž vybudován díky důmyslnému vodnímu systému - základy stavby stojí "na vodě".

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (12)

Další klášter v Plzeňském kraji nebo památky v Plzeňském kraji

Klášter, který povstal z bažiny

Klášter Plasy byl založen v polovině 12. století knížetem Vladislavem II. v místech močálovitého údolí řeky Střely, což je velmi nestabilní podloží. Proto je budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž byla prostřednictvím kanálků přivedena voda, která zde plní úlohu konzervace. Bez tohoto mechanismu by se budova plaského kláštera, jak varuje nápis stavitelů, celá zřítila!

A povstal znovu z popela

Plaský klášter se dočkal největšího rozkvětu za vlády krále Václava I. Již v 15. století ovšem dochází k postupnému rozpadu obrovského klášterního feudálního panství - šlechtické rody v okolí si totiž klášterní území uzurpují. Klášter Plasy tak nejen že přišel o většinu svého teritoria, ale navíc byl za dob husitských válek vypálen.

Během třicetileté války byl klášter Plasy vypleněn znovu, ovšem po bitvě na Bílé hoře se situace obrací k lepšímu. Vítěz války císař Ferdinand II. nechal zkonfiskovat majetky vzbouřenců a klášteru Plasy navrátil část jeho dřívějšího majetku. Na starých gotických základech byl nově vystavěn barokní konvent a celé panství bylo zvelebováno. Stavební rozvoj kláštera je spojován i se jménem Jana Blažeje Santini-Aichela.

Video: Klášter Plasy @Zdenek Freml

Z kláštera se stává zámek

Planský klášter se tak stal jedním z nejbohatších a nejvýznamnějších českých cisterciáckých opatství, přesto byl císařem Josefem II. spolu s dalšími konventy zrušen a již nebyl nikdy obnovován. Panství Plasy bylo prodáno roku 1827 kancléři Klementu Metternichovi. Některé klášterní budovy byly zbourány a samotná klášterní prelatura byla přestavěna na zámek.

Z kostelní krypty byly odvezeny pozůstatky mnichů a stala se místo toho rodovou hrobkou. Sám Klement Metternich je zde dodnes pochován. Zámecká historie kláštera Plasy byla ale velmi krátká. Majetek byl Metternichům roku 1945 zkonfiskován, rozsáhlé pozemky rozparcelovány. Areál bývalého kláštera v minulém století sloužil různým účelům: sídlila zde Rudá armáda, pivovar, lesní závod, kanceláře výboru, hudební škola, muzeum či v době studené války zde byl kryt civilní obrany.

Klášter a zámek Plasy dnes

Dnes je areál kláštera Plasy po opravách přístupný veřejnosti a nabízí prohlídky konventu, baziliky Nanebevzetí Panny Marie i klášterního podzemí, které ukrývá tajemství unikátního vodního, větracího a tepelného systému. Součástí prohlídky podzemí je i návštěva klášterního vězení.

Pověst o klášterním pokladu

Klášter Plasy má prý ve svém sklepení ukrytý poklad nesmírné ceny. Pověst o pokladu není nikterak záhadná, vypráví o...

Otevírací doba kláštera Plasy

 • leden - březen: středa - pátek 10:00 - 14:00
 • duben: pátek - neděle 10:00 - 16:00
 • květen - září: úterý - neděle 10:00 - 16:00
 • říjen: pátek - neděle 10:00 - 16:00
 • listopad - prosinec: středa - pátek 10:00 - 14:00

Otevírací doba jednotlivých prohlídkových okruhů se může lišit.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Klášter Plasy? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze (1)

Romana35Recenzováno 11.8.2023

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • Dnes
 • odpoledne12 až 18 hod. 26°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 220 Kč / snížené 180 Kč / děti 70 Kč (základní okruh)
celoročně otevřeno
Šlechtické rody

Plasy, Klášter Plasy

Reklama

Podobné výlety