Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích

foto: tickralovice.webnode.cz

996 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích na severním Plzeňsku je původně gotický, později renesančně přestavěný kostel. Jeho součástí je i hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně s rodinnou hrobkou Gryspeků.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (3)

 • Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích foto: tickralovice.webnode.cz
 • Expozice rodu Gryspeků v kapli Božského srdce Páně (Kralovice)
 • Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicíchfoto: tickralovice.webnode.cz

Další kostel v Plzeňském kraji nebo renesance v Plzeňském kraji

Původně gotický opevněný kostel sv. Petra a Pavla z konce 13. století byl v 16. století na popud Floriána Gryspeka přestavěn v renesančním stylu. Spolu s tím byla k jižní straně kostela přistavěna velká kaple s kryptou, která sloužila jako rodinná hrobka.

Rodinná hrobka Gryspeků

V kryptě se pohřbívalo až do roku 1620, poté byla uzavřena a těla zde pochovaná byla mumifikována. Uzavřená hrobka byla takto uchráněna před rabováním během třicetileté války, ovšem po jejím znovuotevření roku 1666 zůstala napospas zájmu zvědavců.

Video: Rod Gryspeku - kostel sv. Petra a Pavla, Kralovice @Jiří Buňka

Rodinnou hrobku kostela sv. Petra a Pavla nechal otevřít opat plaského kláštera, aby využil cínové rakve nebožtíků k roztavení a výrobě kostelních varhan. Mumifikovaná těla zůstala pouze v dřevěných rakvích a přitahovala zájem lidí. A tak se stalo, že mumie byly poškozovány, jejich cennosti i části těl byly postupně odnášeny jako suvenýry. Více než dvě staletí byla hrobka ponechána bez dozoru. Mnohé se tak z těl nedochovalo, což v podstatě znemožnilo jejich identifikaci.

Na konci 19. století byla hrobka na popud patronky kostela Pauliny Metternich znovu uzavřena, těla členů rodu Gryspeků byla uložena do nových rakví se skleněnými příklopy. Mezi celkem 14 uloženými těly se nachází i Florián s manželkou Rosinou.

V kostelní kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice rodu Gryspeků. Ta se nachází přímo nad hrobkou s mumiemi. Do opravené hrobky je možné nahlédnout pouze přes skleněné dveře, aby byl zachován klid a pieta za mrtvé i mikroklima krypty.

Otevírací doba

květen - říjen (prohlídky expozice rodu Gryspeků)

 • pondělí - pátek: 13:00
 • sobota: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00

Návštěvu zprostředkuje TIC Města Kralovice - Nám. Osvobození 32, tel.: 373 341 159 Návštěvu je možno uskutečnit i v jiném termínu po předchozí domluvě.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 25°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

Prohlídka expozice rodu Gryspeků je zpoplatněna
Reklama

Podobné výlety