Kostnice Sedlec v Kutné Hoře
138 z 1094 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Světoznámá kostnice v Kutné Hoře zve do svého podzemí vyzdobeného ostatky celkem 40 000 zemřelých. Kostnice Sedlec se nachází u hřbitovního kostela Všech svatých v nejstarší části Kutné Hory.
Kostnic je v České republice několik set, ovšem pouze sedlecká kostnice v Kutné Hoře využívá kostní materiál jako poněkud bizarní designový prvek.
Další památky ve středních Čechách nebo gotika ve středních Čechách
Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí byl postaven v rámci dnes již zaniklého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře. Kostel i s hřbitovem se díky pověsti o Svatém poli stal nejen poutním místem, ale i vyhledávaným místem posledního odpočinku. Kostel je dvoupodlažní a právě v jeho podzemní kapli se nalézá unikátní kostnice Sedlec.
Kostnice v Kutné Hoře ukrývá neobvyklou morbidní výzdobu, tvořenou takřka výhradně z kostí celkem 40 tisíců zemřelých lidí. Výzdoba je vskutku jedinečná - najdete zde velké pyramidy, kalichy, masivní lustr i Schwarzenberský erb… to vše postavené z kostí a lebek.
Pověst o sedleckém Svatém poli
To, že Sedlec v Kutné Hoře byl místem, kam mířili lidé za duchovní poutí i posledním odpočinkem, mělo svou příčinu v jedné...
Odkud pochází kosti mrtvých?
Rychle se rozrůstající město Kutná Hora bylo svého času díky těžbě stříbra jedním z nejbohatších a nejlidnatějších českých královských měst. Ve 14. století zde sídlilo 80 tisíc obyvatel. Tou dobou se ovšem vlivem morových ran, hladomorů a válečných konfliktů zvýšila úmrtnost. Jen během hladomoru roku 1318 v Kutné Hoře zemřelo 30 tisíc lidí. Stejný počet lidí zemřelo na morovou ránu o třicet let později. Nemluvě o husitských válkách, které si vzaly 10 tisíc lidských životů.
Ke konci století už činila plocha hřbitova neuvěřitelných 3,5 hektaru a další zemřelé již nebylo kam uložit k věčnému spánku. A tak byl hřbitov zrušen, těla exhumována a jejich kosti uloženy do podzemní kaple sedleckého kostela Všech svatých. Podle křesťanské tradice totiž kosti patří pod zem.
Dnešní dochovaná výzdoba kostnice Sedlec je pravděpodobně dílem umělce Jana Blažeje Santiniho-Aichla, který zde na počátku 18. století prováděl barokní úpravy. On je považován za autora neuvěřitelných lidských kosterních pyramid, byť jeho autorství v tomto ohledu není jisté. O vyskládaných kosterních pyramidách také mluví pověst o poloslepém mnichovi.
Další designové prvky má na svědomí stavební mistr František Rint, kterého sem přivedli páni Schwarzenberkové v polovině 19. století. Dvě z kosterních pyramid byly rozebrány, aby z nich vznikly nové ozdobné prvky. Právě Rint doplnil výzdobu kaple mimo jiné o dominantní lustr i Schwarzenberský erb.
Pověst o slepém mnichovi
Dominantou výzdoby kostnice v Kutné Hoře jsou neuvěřitelné pyramidy z lidských kostí. Pyramidy jsou tvořeny z velkých kostí a...
Otevírací doba
- březen: po-ne / 9:00 - 17:00
- duben - září: po-ne / 9:00 - 18:00
- říjen: po-ne / 9:00 - 17:00
- listopad - únor: po-ne / 9:00 - 16:00
Kostnice je zavřená 24. prosince
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Kostnice Sedlec v Kutné Hoře? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- TOP poměr cena/kvalita: Penzion Kutna
- Levné ubytování: Apartman Ortenova 74
- Luxusní varianta: Penzion Soukeníkův dům
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
Vstup:
220 Kč, snížené 150 Kč, děti 80 KčKutná Hora, Sedlec