TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka



Pověsti, záhady a legendy Kostnice Sedlec v Kutné Hoře

Pověst o sedleckém Svatém poli

To, že Sedlec v Kutné Hoře byl místem, kam mířili lidé za duchovní poutí i posledním odpočinkem, mělo svou příčinu v jedné pověsti. Podle ní je Sedlec Svatým polem.

Na sedleckém hřbitově byla totiž ve 13. století rozprášena hlína, kterou si ze své cesty do Jeruzaléma měl přivést sedlecký opat. Opat ji roznesl po celém hřbitově, čímž se sedlecký hřbitov stal součástí Svaté země - a její půda se stala Svatým polem, a to dokonce nejstarším ve střední Evropě. A tak sem lidé jezdili zdaleka, za posvátnou půdou i životem posmrtným. Lidé sem jezdí dodnes - tentokrát naopak za mrtvými, jejichž kosti jsou dekorativně naaranžované v kutnohorské kostnici Sedlec.

Pověst o slepém mnichovi

Dominantou výzdoby kostnice v Kutné Hoře jsou neuvěřitelné pyramidy z lidských kostí. Pyramidy jsou tvořeny z velkých kostí a lebek, jež jsou na sebe bez připevnění pouze vyskládané. Kdo je takto na sebe umístil, není zcela jasné. Předpokladem je, že za tímto dílem stojí významný barokní architekt a umělec své doby Jan Blažej Santini-Aichel.

Pověst ovšem pamatuje i na neznámého poloslepého mnicha ze sedleckého kláštera. Ten dostal za úkol kosterní pozůstatky po exhumaci v roce 1511 naskládat do podzemní kostnice kostela Všech svatých. Seskládal je zde do celkem šesti velkých pyramid, za což mu byl dán boží dar - mnichovi se znovu navrátil zrak.

Zpět na výlet Kostnice Sedlec v Kutné Hoře