TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Klášter Mariánská Týnice

663 z 905 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Areál kláštera Mariánská Týnice byl postaven na popud opata Eugena Tyttla v průběhu 18. století. Návrh pro stavbu v barokním stylu vytvořil známý architekt Jan Blažej Santini.

Kláštěr s masivní kupolí vysokou 60 metrů nebyl vždy majestátní stavbou - klášter dlouhou dobu chátral, stala se z něj ruina před zhroucením. Až v posledních desetiletích nabývá ztracené krásy díky důmyslné rekonstrukci a dostavbě podle původních plánů.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (2)

  • Klášter Mariánská Týnice
  • Klášter Mariánská Týnice

Původní stavba kláštera trvala půl století, ovšem po josefínských reformách, během kterých došlo ke zrušení řady klášterů a kostelů, ztratil pro tehdejší pány Metternichy význam.

Poté začal areál chátrat, využíván byl pouze k hospodářským účelům. V roce 1920 se kvůli neudržování kupole a část kleneb chrámu zhroutily. Tehdy byl prostor chámu bezútěšný.

Video: Klášter Mariánská Týnice @Stanislav Dušek

V polovině 20. století se v prostorách usídlilo dnešní Muzeum a galerie severního Plzeňska a rekonstrukce započala. Významnou přeměnou prošla ovšem až k přelomu tisíciletí.

Dnes přístupná a zachovalá památka láká na muzejní expozice o historii severního Plzeňska, vývoji tradičních řemesel a zemědělství. Areál kláštera je také centrem kulturního dění - klášter ožívá přednáškami, besedami, ale i koncerty a výstavami. Od 1. července 2018 je poutní areál s kostelem Zvěstování Panny Marie národní kulturní památkou.

Recenze

Klášter Mariánská Týnice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 16°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 14°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

zpoplatněno 50 Kč / snížené 30 Kč
Šlechtické rody
Zmapováno 17.8.2020TaRamka

Kralovice, Mariánská Týnice 1


Podobné výlety