Klášter Mariánská Týnice
663 z 905 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Areál kláštera Mariánská Týnice byl postaven na popud opata Eugena Tyttla v průběhu 18. století. Návrh pro stavbu v barokním stylu vytvořil známý architekt Jan Blažej Santini.
Kláštěr s masivní kupolí vysokou 60 metrů nebyl vždy majestátní stavbou - klášter dlouhou dobu chátral, stala se z něj ruina před zhroucením. Až v posledních desetiletích nabývá ztracené krásy díky důmyslné rekonstrukci a dostavbě podle původních plánů.
Původní stavba kláštera trvala půl století, ovšem po josefínských reformách, během kterých došlo ke zrušení řady klášterů a kostelů, ztratil pro tehdejší pány Metternichy význam.
Poté začal areál chátrat, využíván byl pouze k hospodářským účelům. V roce 1920 se kvůli neudržování kupole a část kleneb chrámu zhroutily. Tehdy byl prostor chámu bezútěšný.
V polovině 20. století se v prostorách usídlilo dnešní Muzeum a galerie severního Plzeňska a rekonstrukce započala. Významnou přeměnou prošla ovšem až k přelomu tisíciletí.
Dnes přístupná a zachovalá památka láká na muzejní expozice o historii severního Plzeňska, vývoji tradičních řemesel a zemědělství. Areál kláštera je také centrem kulturního dění - klášter ožívá přednáškami, besedami, ale i koncerty a výstavami. Od 1. července 2018 je poutní areál s kostelem Zvěstování Panny Marie národní kulturní památkou.
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 16°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 15°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 14°
Vstup:
zpoplatněno 50 Kč / snížené 30 KčKralovice, Mariánská Týnice 1