TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Rýzmberk

foto: cz.depositphotos.com

271 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zříceninu hradu Rýzmberk najdeme na zalesněném kopci u Kdyně na Domažlicku. Torzu dříve významného opevněného hradu dnes dominuje kamenná věž, která slouží jako rozhledna s krásnou vyhlídkou na Šumavu a Český les.

Facebook Twitter Seznam

Další zřícenina v Plzeňském kraji nebo příroda v Plzeňském kraji

Hrad Rýzmberk byl vybudován ve 13. století pravděpodobně na přání krále Přemysla Otakara II. Jeho účel byl ale jasný - měl strážit Všerubský průsmyk, kudy procházela důležitá zemská stezka vedoucí do bavorského Řezna. Jak bylo tehdy módním zvykem, získal hrad název německého původu - Rýzmberk, v překladu Obří hora.

Video: Zřícenina hradu Rýzmberk (Riesenberg) @Jan

Hrad Rýzmberk byl během 15. století výrazně rozšířen a opevněn. Tehdy Rýzmberk odolal i husitské armádě. V 17. století byl přeci jen dobyt, byť se tak stalo lstí císařské armády, respektive jejich vojevůdce dona Baltazara Marradase. Ten během obléhání hradu roku 1620 nařídil hrstce svých mužů, aby bubnovali a pokřikovali tak silně, že v posádce Rýzmberka vyvolali představu několika set hlavé armády. V domnění přicházející katastrofické hrozby se tak raději vzdali bez boje.

Ovšem skutečná pohroma přišla až o pár let později - švédská armáda. Ti se hradu Rýzmberk zmocnili jen na krátko, za tu chvíli ale stihli napáchat obrovské škody. Švédy byl Rýzmberk roku 1641 vypálen. A hned v roce 1655 byla zkáza dokonána. Na základě nařízení Ferdinanda III. o likvidaci hradních pevností, které by mohly být zneužitelné cizí armádou, byl hrad Rýzmberk zničen.

Od té doby je uváděn jako zřícenina, které znovu vdechl život až romantismus 19. století. Tehdy vznikla rozhledna, hospoda, a ještě později i amfiteátr.

Pověst o pyšné Apoleně

Vracel se jednoho dne mladý myslivec Jan z honu. Byl zcela vyčerpán, hladový a žíznivý a nemohl se dočkat, až se mu podaří...

Zřícenina hradu Rýzmberk je celoročně přístupná.

V letní sezóně je za poplatek zpřístupněná věž.

Recenze

Zřícenina hradu Rýzmberk ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné / rozhledna zpoplatněna

Podobné výlety