TuristickaMapa.cz


Zamiřte na české hory - třeba na Šumavu!

Vydejte se na nejkrásnější místa našich hor za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.

Facebook Twitter Seznam
Video: Šumava @Tomáš HORSKÝ

Pohoří Šumavy se rozkládá na hranicích Česka, Německa a Rakouska. Nejvyšší horu najdeme na německé straně - jedná se o Velký Javor (německy Großer Arber s výškou 1456 m). Na české straně je nejvyšší horou Plechý (1378 m), který je zároveň i nejvyšší horou rakouské Šumavy.

A proč se Šumavě říká Šumava? Šuma v praslovanském jazyce znamená hvozd, hustý les. Šumava kdysi nesla jméno také Bavorský les, tento název je dodnes používán pouze pro německou stranu Šumavy v Bavorsku. Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy, navíc se zde rozkládá Národní park Šumava, který je spolu s Národním parkem Bavorský les největším plošně chráněným územím v celé střední Evropě. A vůbec největší původní středoevropský les najdete v samém srdci Šumavy - jedná se o Boubínský prales, kde jsou některé stromy staré až 400 let. Uprostřed pralesa najdete také rozhlednu umožňující panoramatický výhled na široké okolí.

Pohoří Šumavy je prameništěm hned několika významných řek, jako je Otava, Úhlava, Blanice, ale hlavně - největší řeky na českém území, řeky Vltavy. Zajímavým jevem na Šumavě jsou přirozeně se vyskytující ledovcová jezera, která najdeme v nadmořské výšce kolem 1000 metrů. Mezi nejznámější jezera ledovcového typu patří Plešné jezero, Velké a Malé Javorské jezero, Černé nebo také Čertovo jezero.

Kromě nádherných lesů, luk, jezer i rašelinišť je Šumava taktéž oblíbenou destinací pro lyžaře a běžkaře. Pro letní výletníky je naopak vyhledávaná oblast Lipenské vodní nádrže, která skýtá možnosti koupání a další rekreace. Šumava tak návštěvníky okouzlí v každém ročním období.

Video: Šumava @Devcza
Recenze
Šumava ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Šumava - lázně a zážitky
Počasí
Dnes 14°C
Zítra 18°C
sobota °C
Aktuální počasí v okolí

Šumava


Další české hory a pohoří