TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZamiřte na české hory - třeba na Šumavu!

Vydejte se na nejkrásnější místa Šumavy za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.

Facebook Twitter Seznam
Video: Šumava @Tomáš HORSKÝ

Nejlepší výlety na Šumavě

Pohoří Šumavy se rozkládá na hranicích Česka, Německa a Rakouska. Nejvyšší horu najdeme na německé straně - jedná se o Velký Javor (německy Großer Arber s výškou 1456 m). Na české straně je nejvyšší horou Plechý (1378 m), který je zároveň i nejvyšší horou rakouské Šumavy.

Proč se Šumavě říká Šumava?

Šuma v praslovanském jazyce znamená hvozd, hustý les. Šumava kdysi nesla jméno také Bavorský les, tento název je dodnes používán pouze pro německou stranu Šumavy v Bavorsku. Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy, navíc se zde rozkládá Národní park Šumava, který je spolu s Národním parkem Bavorský les největším plošně chráněným územím v celé střední Evropě. A vůbec největší původní středoevropský les najdete v samém srdci Šumavy - jedná se o Boubínský prales, kde jsou některé stromy staré až 400 let. Uprostřed pralesa najdete také rozhlednu umožňující panoramatický výhled na široké okolí.

Prameniště Vltavy i ledovcová jezera

Pohoří Šumavy je prameništěm hned několika významných řek, jako je Otava, Úhlava, Blanice, ale hlavně - největší řeky na českém území, řeky Vltavy. Zajímavým jevem na Šumavě jsou přirozeně se vyskytující ledovcová jezera, která najdeme v nadmořské výšce kolem 1000 metrů. Mezi nejznámější jezera ledovcového typu patří Plešné jezero, Velké a Malé Javorské jezero, Černé nebo také Čertovo jezero.

Kromě nádherných lesů, luk, jezer i rašelinišť je Šumava taktéž oblíbenou destinací pro lyžaře a běžkaře. Letními výletníky je naopak vyhledávanou oblastí Lipenská vodní nádrž, která skýtá možnosti koupání a další rekreace. Šumava tak návštěvníky okouzlí v každém ročním období.

Video: Šumava @Devcza

Recenze

Šumava ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Wellness a zážitky na Šumavě

Počasí Šumava

Dnes 21°C
Zítra 13°C
úterý 9°C
Aktuální počasí v okolí

Další české hory a pohoří