Sázavský klášter

foto: cz.depositphotos.com

536 z 1080 nejlépe hodnocených výletů v ČR

1000 let historie na jednom místě. Sázavský klášter je monumentální stavba spojená se jménem poustevníka a národního patrona svatého Prokopa. Podívejte se na místo, kde svatý Prokop údajně oral s čerty!

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky ve středních Čechách nebo kostel ve středních Čechách

Svatý Prokop a souboj Východu a Západu

Vznik Sázavského kláštera je spjat s osobností svatého Prokopa, který je uctíván jako jeden z patronů Čech. Kolem založení Sázavského kláštera panuje hned několik legend, v jejichž čele stojí právě svatý Prokop a přemyslovský kníže Oldřich.

Jisté je, že se Prokop jako poustevník usadil na počátku minulého tisíciletí v jeskyni zhruba v místech dnešního kláštera. A již tehdy přitahoval následovníky, kteří po čase vytvořili mnišskou komunitu. Díky knížeti Oldřichovi zde v roce 1032 byl založen klášter a Prokop stanul v jeho čele jako jeho první opat. Klášter Sázava brzy poté proslul jako slovanské centrum vzdělanosti, a také jako místo, kde se nemocní zázračně uzdravovali.

Jak svatý Prokop oral s čerty

Svatý Prokop byl poustevník, o kterém se říká, že přemohl samotného čerta! Nejen že nepodlehl jeho pokušením, dokonce jej...

Legenda o založení kláštera Sázava

Když se přemyslovský kníže Oldřich vydal jednoho dne na lov, potkal nad řekou Sázavou poustevníka. Jmenoval se Prokop a jak...

Prokop se zasazoval o rozvoj slovanské liturgie v duchu cyrilometodějské tradice, ta ovšem nakonec musela na papežův příkaz ustoupit římské latinské tradici. Prokopovi žáci byli proto ze Sázavského kláštera vyhnáni hned dvakrát - poprvé v roce 1055, kdy se jim ještě povedlo navrátit a pokračovat v dalším budování. Definitivně slovanští mniši opustili klášter v roce 1095, aby je nahradili benediktini z Břevnova se svou latinskou liturgií. Slovanské knihy a spisy byly zničeny. Tak skončil souboj východního a západního křesťanství na poli Sázavského kláštera.

Video: Sázavský klášter @Jan Volejník

Klášter Sázava jako zámek

Klášterní život ukončilo všeobecné nařízení vydané v roce 1785 císařem Josef II. Od té doby začal sázavský klášter psát zámeckou historii, byť se v jeho centru nacházel funkční kostel.

Sázavský klášter se střídal ve světských rukách a až o mnoho let později se dostal zpět do majetku benediktinských mnichů z Emauzského kláštera v Praze. Díky tomu do Sázavy zamířil v roce 1940 kněz Method Klement, který započal obnovu sázavského chrámu i odkazu svatého Prokopa. Právě on byl objevitelem svatoprokopské jeskyně, tedy místa, kde svatý Prokop žil jako poustevník.

Klementovo dílo zůstalo kvůli válce a nástupu komunistické totality nedokončené. Přesto za sebou zanechal spoustu práce a inicioval další zájem o výzkum a zpřístupnění Sázavského chrámu veřejnosti.

Video: Tajemný klášter v Sázavě @Multimediální studio Posázaví

Co vidět v klášteře Sázava

Dnes se o Sázavský klášter stará Národní památkový ústav, který v rámci prohlídky Svatoprokopská Sázava poutavým výkladem představuje nejen svatého Prokopa, ale také umělecky a historicky cenněná místa. Prohlídku je možné absolvovat také prostřednictvím interaktivního videoprůvodce - stačí mít po ruce jen mobil.

V Sázavském klášteře lze také navštívit prohlídkový okruh, který zajišťuje římskokatolická farnost. Ta zájemce provede poutním chrámem sv. Prokopa, včetně oratoria, krypty a expozice Český patron sv. Prokop.

Návštěvníci mohou zamířit také na původní sídliště služebníků v severní zahradě kláštera, kde jsou mimo jiné k vidění základy kostela sv. Kříže.

Otevírací doba Sázavského kláštera

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 10:00 - 15:30
 • květen: úterý - neděle 10:00 - 15:30
 • červen: úterý - neděle 10:00 - 16:45
 • červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 10:00 - 15:30
 • říjen: sobota - neděle 10:00 - 15:30
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Sázavský klášter? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Sázavský klášter ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 25°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 30°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 140 Kč / děti 50 Kč
Reklama

Podobné výlety