Horní hrad Hauenštejn

foto: cz.depositphotos.com

608 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hauenštejn neboli Horní hrad najdete v Krásném lese nedaleko Stráže nad Ohří. Dnes poměrně rozlehlý hrad a zámek Hauenštejn těší návštěvníky historií, pověstmi i vyhlídkou, přitom ale jen těsně unikl plánované demolici.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další pro děti v Karlovarském kraji nebo zřícenina v Karlovarském kraji

Strážní hrad Hauenštejn

Horní hrad byl vybudován v Podkrušnohoří ve 13. století jako strážní hrádek, pravděpodobně královský. Zprvu nesl název Hauenštejn z německého hauen (motyka) a stein (kámen), což odkazovalo ke zdejší těžební oblasti.

Z malého hrádku Hauenštejn se postupem času stalo rozlehlé hradní a zámecké sídlo. Poslední a nejzásadnější přestavba se odehrála v 19. století, kdy byl Horní hrad rodem Buquoyů významně rozšířen a upraven do stylu anglické neogotiky. Romantické zámecké sídlo obklopené horskou přírodní scenérií bylo sídlem Buquoyů až do druhé světové války.

Video: Horní hrad řečený Hauenštejn @Pavel H

Ortel smrti pro Hauenštejn

Po zkonfiskování majetku Buquoyů sloužil Horní hrad jako ubytovna Jáchymovských dolů a následně jako dětský záchytný domov. Rozsáhlé sbírky umění a další cennosti byly vydrancovány a nakonec byl v 60. letech hrad opuštěn docela a ponechán svému osudu... až se z něj postupně stala nebezpečná zřícenina.

I proto se v 80. letech začalo uvažovat o demolici Hauenštejna. Ústav památkové péče ovšem od jeho záchrany neupustil. Skutečná spása ale přišla až od současného majitele - Pavla Palackého, jenž ruinu hradu na přelomu tisíciletí koupil. Od té doby je hrad a zámek Horní hrad obnovován a otevírá se veřejnosti s možností prohlídek i kulturního programu.

Hauenštejn tak přežil léta nepřízně i ortel smrti. A tak dnes můžete hrad poznávat s tištěným průvodcem, vydat se do gotického sklepení, rytířského sálu s původním dřevěným vyřezávaným stropem či do kaple na Zámeckém vrchu. Anebo můžete vystoupat na věž s vyhlídkou na hradní nádvoří i údolí řeky Ohře a okolní kopce. Hauenštejn také nabízí ubytování v podkroví jednoho z hradních paláců.

Tajné chodby Horního hradu

Pod hradem Hauenštejn jsou prý ukryty rozlehlé a spletité tajné chodby! Říká se, že jedna z nich vedla na Zámecký vrch do zde...

Otevírací doba Hauenštejna

  • leden - únor: víkendy 10:00 - 17:00
  • březen - květen: denně 10:00 - 17:00
  • červen - srpen: denně 9:00 - 19:00
  • září - prosinec: denně 10:00 - 17:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Horní hrad Hauenštejn? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Horní hrad Hauenštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • večer18 až 00 hod. 22°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 140 Kč
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety