TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHorní hrad Hauenštejn

foto: cz.depositphotos.com

742 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hauenštejn neboli Horní hrad najdete v Krásném lese nedaleko Stráže nad Ohří. Dnes poměrně rozlehlý hrad a zámek Hauenštejn těší návštěvníky historií, pověstmi i vyhlídkou, přitom ale jen těsně unikl plánované demolici.

Facebook Twitter Seznam

Další zřícenina v Karlovarském kraji nebo pro děti v Karlovarském kraji

Horní hrad byl vybudován v Podkrušnohoří ve 13. století jako strážní hrádek, pravděpodobně královský. Zprvu nesl název Hauenštejn z německého hauen (motyka) a stein (kámen), což odkazovalo ke zdejší těžební oblasti.

Z malého hrádku Hauenštejn se postupem času stalo rozlehlé hradní a zámecké sídlo. Poslední a nejzásadnější přestavba se odehrála v 19. století, kdy byl Horní hrad rodem Buquoyů významně rozšířen a upraven do stylu anglické neogotiky. Romantické zámecké sídlo obklopené horskou přírodní scenérií bylo sídlem Buquoyů až do druhé světové války.

Video: Horní hrad řečený Hauenštejn @Pavel H

Hauenštejn jako zřícenina

Po zkonfiskování majetku Buquoyů sloužil Horní hrad jako ubytovna Jáchymovských dolů a následně jako dětský záchytný domov. Rozsáhlé sbírky umění a další cennosti byly vydrancovány a nakonec byl v 60. letech hrad opuštěn docela a ponechán svému osudu, až se z něj postupně stala nebezpečná zřícenina.

I proto se v 80. letech začalo uvažovat o demolici Hauenštejna. Ústav památkové péče ovšem od jeho záchrany neupustil. Skutečná spása ale přišla až od současného majitele - Pavla Palackého, jenž ruinu hradu na přelomu tisíciletí koupil. Od té doby je hrad a zámek Horní hrad obnovován a otevírá se veřejnosti s možností prohlídek i kulturního programu.

Hauenštejn tak přežil léta nepřízně i ortel smrti. A tak dnes můžete na hrad zamířit a s tištěným průvodcem poznat jeho gotická sklepení, rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem, kapli na Zámeckém vrchu, anebo vystoupat na věž s vyhlídkou na hradní nádvoří i údolí řeky Ohře a okolní kopce. Hauenštejn také nabízí ubytování v podkroví jednoho z hradních paláců.

Tajné chodby Horního hradu

Pod hradem Hauenštejn jsou prý ukryty rozlehlé a spletité tajné chodby! Říká se, že jedna z nich vedla na Zámecký vrch do zde...

Otevírací doba

  • leden - únor: víkendy / 10:00 - 17:00
  • březen - květen: denně / 10:00 - 17:00
  • červen - srpen: denně / 9:00 - 19:00
  • září - prosinec: denně / 10:00 - 17:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Horní hrad Hauenštejn? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Horní hrad Hauenštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 200 Kč / snížené 130 Kč
celoročně otevřeno

Podobné výlety