TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Vlčtejn

foto: www.facebook.com, Vladimír Tregl

414 z 822 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Vlčtejn na Plzeňsku byl malým šlechtickým hradem, než se proměnil v dnešní zříceninu. Hradu se dříve říkalo také Vildštejn. Jedna z pověstí vypráví, jak hrad Vlčtejn přišel ke svému vlčímu jménu.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (6)

Hrad Vlčtejn pochází pravděpodobně ze 13. století, kdy zdejším pánem byl jistý Holen z Vlčtejna. Dnešní zřícenina ovšem nese podobu pozdější, kterou hradu Vlčtejn vdechli tehdejší majitelé Rožmberkové.

Zajímavou úlohu sehrál hrad Vlčtejn během husitských válek. Roku 1421 se hradu zmocnil Jan Žižka a tak byl Vlčtejn oporou kališníků u jinak přísně katolické Plzně. Kališníci zde vydrželi více než dvacet let a samozřejmě byli oporou "husitského" krále Jiřího z Poděbrad.

Video: Zřícenina hradu Vlčtejn, Plzeňsko @Jan

Později hrad Vlčtejn svůj význam postupně ztrácí a od 17. století se proměňuje v zříceninu. V první polovině 19. století byl zastřešen centrální palác, materiál ze stavby byl ovšem nakonec rozebrán pro stavbu silnice.

Hradní palác se dochoval do dnešních dní, stejně tak i část obvodových hradeb a systém příkopů a valů. Zřícenina hradu Vlčtejn je ovšem pro špatnou statiku nepřístupná.

Vlčí zachránce

V dobách dávných se kolem hradu tehdy zvaného jako Vildštejn ochomýtalo několik vlčích smeček. Pán hradu Holen proto nechal...

Recenze
Zřícenina hradu Vlčtejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. -2°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. -1°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: vstup do hradního paláce je kvůli špatnému stavu uzavřen
Zmapováno 1.11.2022TaRamka

Podobné výlety