TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Nebílovy

foto: cz.depositphotos.com

364 z 1024 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Barokní zámek Nebílovy se nachází ve stejnojmenné obci na Plzeňsku. Zámek si toho mnohé protrpěl - a dokonce málo chybělo k tomu, aby byl srovnán se zemí!

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (8)

Problémy takřka od základního kamene

Nebílovský zámek vznikl na místě gotické a později renesanční tvrze. Současný zámek byl postaven na počátku 18. století ve stylu vídeňského baroka. Tuto podobu mu nechal vtisknout významný válečník své doby Adam Jindřich hrabě ze Steinau, který se zde rozhodl strávit své poklidné stáří. To se mu bohužel nepovedlo - stavba byla kvůli nezkušenému staviteli neúnosně prodlužována a hrabě se tak jejího dokončení nedožil.

Zámek Nebílovy byl dokončen až za nové majitelky Antonie Černínové z Chudenic. I přesto ale přetrvávaly vážné statické problémy, a tak zámek nebyl ani novými majiteli trvale obáván. Až za Vojtěcha Černína z Chudenic, nejvyššího lovčího Království českého, byla iniciována pozdější renovace neduhů, jež tu stavitelé zanechali. Kromě toho také nechal většinu interiérů ozdobit fantaskními nástěnnými a nástropními malbami od Antonína Tuvory. Některé z nich jsou dodnes zachované díky nedávné obnově, například v úchvatném zámeckém Tanečním sále.

Video: Zámek Nebílovy @Dusano2011

Záchrana přichází na poslední chvíli

Zámek Nebílovy ovšem svým půvabem zámecké rezidence ožil pouze na krátkou chvíli. Po smrti bezdětného Vojtěcha Černína v roce 1816 přešel zámek na rod Valdštejnů. Ti o nebílovský zámek neprojevovali zájem, více se soustředili na svá sídla v severních Čechách. Přenechali jej proto k využití pro hospodářské účely. Zámek Nebílovy tak trpěl nezájmem, ničením a likvidací více než 150 let.

Zachrána přichází až na konci 60. let ze strany československého státu. Ani ta ovšem nebyla citlivá vůči původní historické podobě zámku, byť znamenala tolik potřebnou záchranu. Rekonstrukce starých i nedávných neduhů trvají dodnes a cílem je nejen památku zachovat, ale také jí navrátit její autentickou barokní podobu, kterou se kdysi mohla pyšnit.

Video: Zámek Nebílovy @PENO

Někdejší krásu si návštěvníci zámku Nebílovy mohou připomenout při pohledu na skvostné a zcela jedinečné nástěnné malby Antonína Tuvory, připomínající tropickou a orientální krajinu.

Lovecký pokoj pak připomíná osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Černína. Kromě zámeckých interiérů mohou návštěvníci zamířit také do zámecké zahrady či kaple sv. Antonína.

Otevírací doba

 • duben: sobota - neděle: 10:00 - 16:00
 • květen: úterý - neděle: 10:00 - 17:00
 • červen - srpen: úterý - neděle: 9:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle: 10:00 - 17:00
 • říjen: sobota - neděle: 10:00 - 16:00

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Nebílovy ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 25°
 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 120 Kč / děti 60 Kč
Zmapováno 16.6.2023TaRamka

Podobné výlety