Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

foto: cz.depositphotos.com

922 z 1083 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Rotunda svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci je jednou z nejstarších dochovaných církevních památek v České republice. Rotunda je totiž spojena se vznikem staroplzeňského hradiště a správního střediska západních Čech z 10. století. Raně středověké hradiště neslo do konce 13. století název Plzeň.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Rotunda sv. Petra, jemuž byla původně zasvěcena, byla vystavěna z otloukaných křemencových kvádrů v jihozápadní části hradiště. Poprvé je připomínána až v listině krále Přemysla Otakara II. roku 1266. Později, po přesunutí správního centra z hradiště do nové Plzně, ztratila lokalita význam, rotunda začala chátrat a na přelomu 15. a 16. století se zřítila.

Po roce 1561 se Starý Plzenec, a s ním i rotunda svatého Petra, dostala do majetku Kokořovců z Kokořova. Ti se o své panství dobře starali a nechali také opravit rotundu, na jejíž dostavbu použili materiál z okolních chátrajících budov hradiště. Tehdy se také zasvěcení rotundy rozšířilo na sv. Petra a Pavla.

O dvě století později, roku 1785, měla být podle císařského nařízení rotunda zbořena. Po vydražení stavby byla ale demolice zrušena a dalších 40 let rotunda sloužila jako sklad střelného prachu pro okolní doly.

Video: Rotunda svatého Petra a Pavla, Starý Plzenec @Tomas Majer

Dnešní podoba rotundy svatého Petra a Pavla pochází z roku 1975, kdy proběhla její generální rekonstrukce. Z předrománské podoby rotundy se dodnes zachovalo jen torzo. I tak jde však o nejstarší celistvě dochovanou architektonickou církevní památku v západních Čechách. Uvnitř rotundy jsou dnes vystaveny kopie zdejších archeologických nálezů.

Z návrší Hůrky je krásný výhled na Starý Plzenec i na dominantu Plzeňského kraje – hrad Radyni.

Otevírací doba

  • květen - září: vždy 1. sobota v měsíci od 13:00 do 16:00

Komentované prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla jsou možné pro skupiny min. 6 platících osob. Prohlídku je nutné objednat předem na tel. č.: 377 183 662 nebo 377 186 659

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

60 Kč, snížené 40 Kč
Reklama

Podobné výlety