TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Spálené Poříčí se nachází na Plzeňsku a vyniká krásnou sgrafitovou výzdobou nádvoří, původním renesančním kazetovým stropem hlavního sálu i unikátními pískovcovými portály, které mají pravděpodobně původ ještě z dřívější gotické hradní stavby. Zajímavostí je, že zde byl po dobu sedmi let ukrýván svatovítský poklad.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (3)

Původní gotickou tvrz ve Spáleném Poříčí nechal vybudovat rod Švamberků. V té době se Spálenému Poříčí říkalo pouze Poříčí, přídomek Spálené získalo město roku 1620, kdy císařské vojsko při svém odchodu nechalo celé město zcela zdevastovat požárem. Samotný renesanční zámek vznikl v Poříčí právě na místě původní tvrze a za jeho stavbu vděčíme Vratislavům z Mirovic.

Ve vlastnictví zámku se vystřídal i rod Desfoursů. Karel Josef Desfours zde vedl velmi nákladný společenský život a pro svou zadluženost a hlavně za pozvání a hostění francouzských generálů za doby války o rakouské dědictví upadl v nemilost u Marie Terezie. O své majetky tak Karel Josef přišel a celé Spálené Poříčí koupila v polovině 18. století kapitula sv. Víta v Praze. Svého času zde byl ukryt i svatovítský poklad, a to kvůli ochraně před pruskými vojsky během sedmileté války.

Video: Zámek ve Spáleném Poříčí @Českem Nečeskem

Zámek Spálené Poříčí patřil Metropolitní kapitule u sv. Víta až do dnešních dnů, tedy kromě období komunismu, kdy zde po zestátnění působilo ředitelství Státních lesů. Během té doby většina cenností nenávratně zmizela.

Po sametové revoluci se tak zámek kapitule navrací ve značně zchátralém stavu. Dnes to tu ale znovu žije bohatým životem. Zámek Spálené Poříčí nabízí ubytování a konají se zde nejrůznější akce od škol v přírodě, přes svatební obřady až po koncerty a historické slavnosti. Uvnitř zámku najdete také expozici Národopisného muzea Spálenopoříčska.

Recenze
Zámek Spálené Poříčí ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • večer18 až 00 hod. -3°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!
Vstup: omezený vstup
Zmapováno 13.1.2023TaRamka

Spálené Poříčí, Zámek Spálené Poříčí


Podobné výlety