TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Spálené Poříčí

foto: cz.depositphotos.com

1013 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Spálené Poříčí se nachází na Plzeňsku a vyniká krásnou sgrafitovou výzdobou nádvoří, původním renesančním kazetovým stropem hlavního sálu i unikátními pískovcovými portály, které mají pravděpodobně původ ještě z dřívější gotické hradní stavby. Zajímavostí je, že zde byl po dobu sedmi let ukrýván svatovítský poklad.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (3)

Další památky v Plzeňském kraji nebo zámek v Plzeňském kraji

Původní gotickou tvrz ve Spáleném Poříčí nechal vybudovat rod Švamberků. V té době se Spálenému Poříčí říkalo pouze Poříčí, přídomek Spálené získalo město roku 1620, kdy císařské vojsko při svém odchodu nechalo celé město zcela zdevastovat požárem. Samotný renesanční zámek vznikl v Poříčí právě na místě původní tvrze a za jeho stavbu vděčíme Vratislavům z Mirovic.

Ve vlastnictví zámku se vystřídal i rod Desfoursů. Karel Josef Desfours zde vedl velmi nákladný společenský život a pro svou zadluženost a hlavně za pozvání a hostění francouzských generálů za doby války o rakouské dědictví upadl v nemilost u Marie Terezie. O své majetky tak Karel Josef přišel a celé Spálené Poříčí koupila v polovině 18. století kapitula sv. Víta v Praze. Svého času zde byl ukryt i svatovítský poklad, a to kvůli ochraně před pruskými vojsky během sedmileté války.

Video: Zámek ve Spáleném Poříčí @Českem Nečeskem

Zámek Spálené Poříčí patřil Metropolitní kapitule u sv. Víta až do dnešních dnů, tedy kromě období komunismu, kdy zde po zestátnění působilo ředitelství Státních lesů. Během té doby většina cenností nenávratně zmizela.

Po sametové revoluci se tak zámek kapitule navrací ve značně zchátralém stavu. Dnes to tu ale znovu žije bohatým životem. Zámek Spálené Poříčí nabízí ubytování a konají se zde nejrůznější akce od škol v přírodě, přes svatební obřady až po koncerty a historické slavnosti. Uvnitř zámku najdete také expozici Národopisného muzea Spálenopoříčska.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Spálené Poříčí? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Spálené Poříčí ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 29°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

ubytovací zařízení

Spálené Poříčí, Zámek Spálené Poříčí

Reklama

Podobné výlety