Zřícenina hradu a zámku Neuberg

foto: cz.depositphotos.com

817 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Neuberg je nejstarší památkou na Ašsku. Do dnešních dnů se z hradu dochovala pouze 22 metrů vysoká kruhová věž a trosky bývalého zámku v Podhradí.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina v Karlovarském kraji nebo vyhlídka v Karlovarském kraji

Hrad Neuberg byl založen pravděpodobně na samém počátku 13. století, a to pány z Neubergu, po nichž hrad nesl své jméno. Neubergové často hrad využívali k loupeživým výpravám do Saska, jejich konání ovšem nezůstalo bez odezvy - vojska Karla IV. tomu učili přítrž a hrad částečně pobořili.

Hrad Neuberg ovšem přežil a byl znovu obnoven. Od poloviny 14. století pak majetek Neubergů postupně skupuje jeho spřízněný německý rod, páni Zedtwitzové. Právě Zedtwitzové vlastní zdejší panství až do roku 1945. Svého času byl Neuberg centrálním sídlem jejich vlády v Ašském výběžku - tedy až do osudného požáru roku 1610. Hrad Neuberg zcela vyhořel, Zedtwitzové se rozdělili a přestěhovali se do různých zámku, jež vlastnili v okolí.

Video: Zřícenina hradu Neuberg v Podhradí u Aše @Milode

Hradu Neuberg se ovšem nevzdali. Byť hrad Zedtwitzové znovu neobnovili, v blízkosti hradní věže nechali postavit nový objekt, nazývaný Horní zámek. Zámek byl z velké části postaven ze stavebního materiálu zničeného hradu. I proto je původní vzhled hradu Neuberg dodnes neznámý.

Jakoby ale hradní kameny pamatovaly na svůj neblahý osud, stejná zkáza potkala i renesanční zámek. Zámek roku 1902 také vyhořel a nikdy již nebyl zrekonstruován. Hradozámecký areál zchátral a stal se vyhledávaným místem vandalů a hledačů pokladů. Do dnešních dnů tak zůstala zachována věž hradu a ruiny zámku.

Zřícenina hradu a zámku Neuberg je celoročně přístupná.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu a zámku Neuberg ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Šlechtické rody

Podhradí, Zřícenina hradu Neuberg

Reklama

Podobné výlety