TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaRozhledna Maják Járy Cimrmana

foto: cz.depositphotos.com

437 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Maják Járy Cimrmana najdeme v Jizerských horách v obci Kořenov. Součástí rozhledny je i Muzeum Cimrmanovy doby s unikátní expozicí tohoto slavného (ne)zapomenutelného génia.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další pro děti v Libereckém kraji nebo rozhledna v Libereckém kraji

Maják Járy Cimrmana

Když se Jára Cimrman toulal Liptákovem a jeho okolím, zamýšlel ve zdejším kraji vztyčit "věž, ne nepodobnou té pařížské". Jeho plány tehdy, na sklonku 19. století, bohužel nebyly vyslyšeny. Až v roce 2013 se Cimrmanova vize zhmotňuje v podobě nejmladší rozhledny Jizerských hor. Spolu s rozhlednou vzniká i muzeum tohoto génia, filozofa, vynálezce a cestovatele v jedné osobě, jakou svět neviděl. A co víc, rozhledna Maják s vyhlídkovou plošinou ve výšce 803 metrů nad mořem je pravděpodobně nejvýše položeným majákem na světě.

Rozhledna Maják je 24 metrů vysoká vyhlídková věž z borového dřeva, na jejíž vrchol vede 105 schodů. Odtud se vám otevírá pohled na jizerské i krkonošské vrchy, uvidíte Ještěd, Kozákov, nedalekou rozhlednu Štěpánku a za dobré viditelnosti hrad Kumburk či vrch Tábor.

Video: Rozhledna Maják Járy Cimrmana, Příchovice @televizemladebuky

Muzeum Cimrmanovy doby

Na rozhlednu se dostanete přes Muzeum Cimrmanovy doby, které jako první oficiální muzeum Járy Cimrmana představuje jeho pozůstalost, jež byla do té doby přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla Járy Cimrmana v Praze. Velká část expozice ovšem pochází přímo od místních pamětníků - lidé z Pojizeří a širokého okolí muzeu darovali „autentické památky" pobytu Cimrmana na Liptákovsku.

Mezi předměty tak najdeme i celkem zábavné perličky. Třeba bustu mistra Cimrmana, která však byla poničená napařováním klobouků. Nebo dívčí šaty, které ve svém "dívčím období" malý Jára nosíval. Dále tu najdete boty, fotoaparáty, hudební nástroje, hračky, nebo třeba koště na vymetání koutů... zkrátka obyčejné věci, které díky vysvětlujícím textům profesionálních cimrmanologů získaly nový příběh. Muzeum Cimrmanovy doby pokřtil soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

I okolí muzea a rozhledny Maják Járy Cimrmana nabízí bohaté vyžití. V těsné blízkosti Majáku najdeme pohádkový lesopark, dětské hřiště, ale i venkovní expozici dalších cenných Cimrmanových vynálezů. Mimo jiné třeba rodinné lyže nebo mobilní celu, v níž se mohli vězni opalovat.

Otevírací doba

Rozhledna Maják Járy Cimrmana a Muzeum Cimrmanovy doby:

 • leden - březen: čtvrtek - neděle 10.00 - 17.00
 • duben: denně 10:00 - 17:00
 • květen - září: denně 10:00 - 18:00
 • říjen: denně 10:00 - 17:00
 • listopad - prosinec: čtvrtek - neděle 10.00 - 17.00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit rozhlednu Maják Járy Cimrmana? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Rozhledna Maják Járy Cimrmana ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 65 Kč / snížené 45 Kč / děti 35 Kč (rozhledna v rámci muzea)
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety