TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaRozhledna Závist

foto: cz.depositphotos.com

127 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Rozhlednu Závist najdeme nedaleko Dolních Břežan u Prahy. Dřevěná rozhledna se tyčí na vrcholu Hradiště, na místě naleziště největšího keltského oppida v Čechách. Závistské oppidum je prohlášeno za národní kulturní památku.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další rozhledna v okolí Prahy nebo pro děti v okolí Prahy

Rozhledna Závist je tvořena trojicí modřínových sloupů, jež obepínají kruhovité schodiště. Vysoká je 32 metrů a její vyhlídková plošina skýtá krásný kruhový rozhled na široké okolí z výšky 24 metrů. Rozhledna Závist byla postavena v roce 2021, čímž se řadí mezi nejmladší rozhledny v Česku. Za jejím návrhem stojí architekt Martin Rajniš.

A co uvidíte z jejího vrcholku? Rozpoznatelné jsou dominanty Prahy, mezi nimi například Žižkovská věž a z části i Hradčany, dále také soutok Vltavy s Berounkou, vysílač Cukrák na protějším břehu Vltavy, za hranicí Prahy pak za dobré viditelnosti dohlédnete i na vrcholky Českého středohoří nebo na Ještěd.

Video: Rozhledna na Hradišti Závist @Daniel Kasal

Stavba rozhledny vznikla v rámci projektu Závist–Zpřístupnění, který počítal také s umístěním velkých barevných betonových desek v sousedství rozhledny podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Betonové kvádry měly být zhmotněním půdorysu původní starodávné keltské stavby, odhalené při archeologických průzkumech.

Návrh na „vybetonování" keltského naleziště ovšem vyvolal značné kontroverze a nakonec i na popud petice se od plánu částečně ustoupilo. Nový plán tak počítá s jiným materiálem - tedy s opracovaným kamenem, který má přirozeněji zapadnout do prostředí této památky.

Rozhledna Závist je celoročně volně přístupná.

Recenze (1)

DagmarRecenzováno 25.6.2023
Moc krásný výhled do okolí

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety