TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaRozhledna Závist

foto: cz.depositphotos.com

58 z 1024 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Rozhlednu Závist najdeme nedaleko Dolních Břežan u Prahy. Dřevěná rozhledna se tyčí na vrcholu Hradiště, na místě naleziště největšího keltského oppida v Čechách. Závistské oppidum je prohlášeno za národní kulturní památku.

Facebook Twitter Seznam

Rozhledna Závist je tvořena trojicí modřínových sloupů, jež obepínají kruhovité schodiště. Vysoká je 32 metrů a její vyhlídková plošina skýtá krásný kruhový rozhled na široké okolí z výšky 24 metrů. Rozhledna Závist byla postavena v roce 2021, čímž se řadí mezi nejmladší rozhledny v Česku. Za jejím návrhem stojí architekt Martin Rajniš.

A co uvidíte z jejího vrcholku? Rozpoznatelné jsou dominanty Prahy, mezi nimi například Žižkovská věž a z části i Hradčany, dále také soutok Vltavy s Berounkou, vysílač Cukrák na protějším břehu Vltavy, za hranicí Prahy pak za dobré viditelnosti dohlédnete i na vrcholky Českého středohoří nebo na Ještěd.

Video: Rozhledna na Hradišti Závist @Daniel Kasal

Stavba rozhledny vznikla v rámci projektu Závist–Zpřístupnění, který počítal také s umístěním velkých barevných betonových desek v sousedství rozhledny podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Betonové kvádry měly být zhmotněním půdorysu původní starodávné keltské stavby, odhalené při archeologických průzkumech.

Návrh na „vybetonování" keltského naleziště ovšem vyvolal značné kontroverze a nakonec i na popud petice se od plánu částečně ustoupilo. Nový plán tak počítá s jiným materiálem - tedy s opracovaným kamenem, který má přirozeněji zapadnout do prostředí této památky.

Rozhledna Závist je celoročně volně přístupná.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze (1)

DagmarRecenzováno 25.6.2023
Moc krásný výhled do okolí

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Zmapováno 29.1.2023TaRamka

Podobné výlety