TuristickaMapa.cz


Hrad Pernštejn

639 z 698 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Je tu již od 13. století a nikdy nebyl dobyt. Hrad Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších gotických hradů na Moravě. Vydejte se po stopách rodu Pernštejnů, poslechněte si pověst o Bílé paní, vylezte na hradní věž nebo se pokochejte přírodou ve Vrchnostenské okrasné zahradě.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (2)
  • Hrad Pernštejn
  • Hrad Pernštejn

Nádherně zachovalý hrad nese své jméno podle rodu Pernštejnů, kteří hrad vybudovali na skalnaté ostrožině nad říčkou Nedvědičkou. Největší vojenskou akci zažil hrad při obléhání Švédy v roce 1645, kdy utrpěl značné škody, ovšem k jeho dobytí nedošlo. S hradem Pernštejnem se pojí také řada pověstí, poslechněte si třeba tu o Bílé paní.

Pověst o Bílé paní

Během obléhání hradu se tehdejší hradní pán prý chtěl vzdát bez boje. Jeho statečná dcera se ovšem postavila na odpor, a tak ji nechal zabít. Zhrozen následně tímto činem nechal dceru slavnostně pohřbít, její přízrak byl ovšem opakovaně spatřován v chodbách hradu. Přízrak dívky prý nakonec zmizel, a to poté, co zemřel poslední potomek rodu Pernštejnů.

Pověst o Bílé paní ovšem nabízí i alternativní příběh. V něm se mluví o komorné Elišce, mladé dívce, která až příliš dbala o svůj zevnějšek. Často se shlížela v zrcadle a kvůli tomu také zanedbávala své povinnosti. Když ji takto přistihl mnich, proklel ji tak, že se dívka propadla do země. Od té doby bloudí její přízrak chodbami a zrcadlo, před kterým se parádila, je prokleté. Ten, kdo se do něj zahledí, ztratí do roka a do dne veškerou svou krásu.

Video: Hrad Pernštejn @Votocek Art Company

Celkem šest prohlídkových okruhů vás provede hlavním palácem, objednat navíc si můžete okruh s výkladem o dějinách rodu Pernštejnů a historickém vývoji hradu. Navštívit můžete také kratší okruh, hradní nádvoří bez průvodce a nebo třeba interaktivní okruh Ztratila se bílá paní, který je určen dětem do šesti let. Za návštěvu stojí také Vrchnostenská zahrada, která skýtá turecké lázně, obelisk, čínský pavilon, či vodopád.

Recenze
Hrad Pernštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • odpoledne12 až 18 hod. 30°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 32°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: od května do září: 200 Kč / snížené 140 Kč / rodinné 530 Kč
Zmapováno 16.11.2020TaRamka

Podobné výlety