TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaKarlštejn se proměnil: Zrekonstruovaný hrad láká nejen na nové expozice

22.4.2023TaRamka
Přidej se k nám...

Jeden z našich největších národních skvostů - hrad Karlštejn se po velké rekonstrukci zas naplno otevírá veřejnosti. Návštěvníci mohou zavítat do moderního návštěvnického centra a čekají je i zcela nové expozice.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Hrad Karlštejn je klenot mezi českými hrady a zámky. A to doslova - vždyť svého času to býval strážce královských pokladů! Karlštejn, který je neodmyslitelně spojen s osobou krále a císaře Karla IV., je každoročně jednou z nejnavštěvovanějších památek u nás. Důstojnost této památky nyní ještě více pozvedly nutné stavební opravy, které se nakonec vyšplhaly na částku 164 milionů korun.

Stavební práce se věnovaly obnově chátrajícího suterénu Císařského paláce a gotických sklepení purkrabství, vzniklo nové moderní návštěvnické centrum v Purkrabství i nové expozice. Nutnou obnovu získalo i technické zázemí hradu. Práce probíhaly od roku 2020.

Jaké novinky návštěvníky čekají?

V suterénu hradu vznikla expozice věnující se historickým obnovám Karlštejna i historii zdejšího vinařství. V nově objevených prostorách pod nádvořím vznikla výstava věnovaná kamenickým prvkům. V suterénu Císařského paláce nově najdete multifunkční sál se zázemím a stálou expozici tesařských prvků. Ve východní části Purkrabství vzniklo nové návštěvnické centrum s prodejem vstupenek, suvenýrů a občerstvením.

Video: Hrad Karlštejn @Votocek Art Company

Tipy na výlet