Krušné hory
Zamiřte na české hory - třeba do Krušných hor!
Vydejte se na nejkrásnější místa Krušných hor za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.
Průvodce - Krušné hory
Skiareály v Krušných horách
- Ski areál Boží DarBoží Dar teplota: -1°C sníh: 20 cm lanovky: 3 z 4
- Ski areál Boží Dar NovakoBoží Dar teplota: 0°C sníh: 30 cm lanovky: 4 z 4
- Ski areál Český JiřetínČeský Jiřetín teplota: 0°C sníh: 40 cm lanovky: 1 z 4
- Ski areál PotůčkyPotůčky teplota: 0°C sníh: 80 cm lanovky: 2 z 2
- Ski areál Zadní TelniceTelnice teplota: -5°C sníh: 30 cm lanovky: 4 z 5
- Ski Centrum Bublava - StříbrnáBublava teplota: 2°C sníh: 50 cm lanovky: 4 z 7
- Skiareál FichtelbergOberwiesenthal teplota: 4°C sníh: 50 cm lanovky: 4 z 6
- Skiareál KlínovecLoučná pod Klínovcem teplota: -1°C sníh: 85 cm lanovky: 11 z 14
- Skiareál MariánkyMariánské Lázně teplota: -5°C sníh: 55 cm lanovky: 2 z 3
- Skiareál PlešivecPstruží teplota: 2°C sníh: 60 cm lanovky: 4 z 9
- Sport areál KlínyKlíny teplota: 2°C sníh: 40 cm lanovky: 3 z 3
Krušné hory aneb výlety do Rudohoří
Krušné hory se rozprostírají na severozápadě Čech podél česko-německé hranice. Proč se jim říká zrovna "krušné"? Nenechte se mýlit, slovo krušné nemá nic společného s náročným či svízelným pobytem v této oblasti.
Název pochází ze staročeského slova krušec, neboli rudný kámen. Slovo krušit tedy znamenalo drtit. Krušné hory byly od nepaměti zdrojem rud - těžil se zde cín, měď, železo i stříbro. Krušným horám se proto také přezdívalo Rudohoří. Za bohatá naleziště, ale i léčivé prameny, může dávná intenzivní sopečná činnost. Lázeňství se těší města Jáchymov, Teplice, Bílina i Klášterec nad Ohří.
Nejlepší vyhlídky Krušných hor
Nejvyšší horou Krušných hor je Klínovec se svými 1 244 metry. Nahoře se také nachází hojně navštěvovaná historická kamenná rozhledna Klínovec. V jejím přízemí najdete malé muzeum o historii rozhledny, a z jejího vrcholu se můžete kochat nádhernými vyhlídkami na hřeben Krušných hor.
Anebo se vydejte na rozhlednu Boží vyhlídka - nad městem Boží Dar. Za zmínku stojí také vyhlídka Velký špičák, rozhledna Jeřabina, Cibulka, Plešivec či Blatenský vrch. Kromě vyhlídek nalezneme v Krušných horách také známé propadliny a doly, které jsou dokladem důlní činnosti, jež zde v Krušných horách probíhala ve velkém.
S dětmi za Ježíškem a pověstmi Krušných hor
Krušné hory mají také rozsáhlou síť stezek i cyklotras. Tou nejdelší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála, vedoucí z Chebu do Děčínského Sněžníku. Na své si tady přijdou také děti. Nachází se zde totiž Ježíškova cesta, nejznámější turistická trasa určená pro děti. Ježíškovu trasa na Božím Daru můžete absolvovat ve dvou různých variantách - kratší trasa (zhruba 5 kilometrů) a delší (takřka 13 kilometrů). Po cestě mohou děti objevovat celou řadu prolézaček, plnit úkoly a mnoho dalšího. Cestu je možné absolvovat i s kočárkem.
Další oblíbenou dětskou trasou je Stezka krušnohorských pověstí, nacházející se na vrchu Plešivec. Po krátké trase návštěvníky provází sochy postav krušnohorských příběhů. Na konci stezky se celá rodina může vydat do lanového centra.