Jihlavské podzemí ukrývá labyrint chodeb, které procházejí v celkové délce 25 kilometrů pod Masarykovým náměstím a středem města. Jihlava se tak může pyšnit druhým nejrozsáhlejším podzemním systémem chodeb v Česku - hned po Znojemském podzemí. A mimo to skrývá tajemné záhady!
Fotografie místa (9)
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: Luděk Pluhař
- foto: www.facebook.com
Další městské památky na Vysočině nebo pro děti na Vysočině
Jihlavské podzemí: sklad, útočiště i protiletecký kryt
Chodby jihlavského podzemí byly raženy ve skále v několika podlažích v průběhu 14. až 16. století, a to až do hloubky 14 metrů. Jihlavské podzemí tehdy plnilo hlavně hospodářský účel - bývalo zde uskladňováno pivo, sukno, zásoby potravin i řemeslné výrobky. Jihlava totiž ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, což přispělo právě k rozvoji obchodu a řemesel.
Zkušení horníci pro tyto účely postupně kupcům a řemeslníkům rozšiřovaly jejich sklepy až do dnešní rozsáhlé podoby podzemních chodeb. Vstup do podzemí byl možný z každého významnějšího domu a jejich vzájemné propojení umožňovalo místním se mezi domy přesouvat, a to třeba i v dobách nebezpečí. Svého času poskytly také útočiště chudině, která přišla o střechu nad hlavou. Stalo se tak v roce 1523, kdy několik opilých žen ve snaze připravit si koblihy na rozpálených kamnech vyvolaly největší požár v historii Jihlavy. Kromě několika domů a dominikánského kláštera vyhořelo celé město.
Význam podzemních chodeb upadá od 18. století a dochází k postupné přeměně na kanalizační štoly, později také k budování vodovodů a při nové výstavbě i k zasypání chodeb sutinami. Za druhé světové války, během nacistické okupace, byla část podzemních chodeb využívána jako protiletecký kryt.
Záhady jihlavského podzemí
Jihlavské podzemí je prý plné záhad! Tou nejunikátnější je tzv. svítivka. Jedná se o „svítící" chodbu, která byla objevena v roce 1978 amatérskými speleology. Dlouho se předpokládalo, že chodba v jihlavském podzemí svítí sama od sebe. Za zelenkavé světélkování je ale zodpovědný bělavý povlak, který stěny dané chodby pokrývají.
Citlivější lidé ovšem v oblasti svítivky mohou vnímat určitou energii. Mnohem více je tomu prý o kousek dál ve výklenku, který připomíná gotickou bránu. Mnozí návštěvníci také vypověděli, že zde zahlédli stíny a přízraky, zaslechli hlasy a kroky, či zaznamenali náhlou změnu teploty. Tajemné zvěsti přilákaly i novináře Stanislava Motla, který pro účely pořadu Na vlastní oči v podzemí několikrát přenocoval a černý stín skutečně zaznamenal. Reportáž z 90. let jihlavské podzemí ještě více proslavila - je tak vyhledávaným místem nejen výletníků, ale i záhadologů.
Otevírací doba jihlavského podzemí
Okruh historické podzemí a okruh Alfa – kryt civilní obrany
- duben: prohlídky denně v 10, 11, 12, 14, 15, 16 hodin
- květen: prohlídky denně v 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16 hodin
- červen – srpen: prohlídky denně v 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 hodin
- září: prohlídky denně v 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 hodin
- říjen: prohlídky denně v 10, 11, 12, 14, 15 hodin
Okruh kolektory
- Prohlídky celoročně každou sobotu v 10, 12 a 14 hodin. Z důvodu náročnosti jsou prohlídky přístupné pro děti od 10 let.
Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- pondělí
- večer18 až 00 hod. 15°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 17°
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 20°
Vstup:
dospělí 100 Kč / snížené 50 Kč / děti 40 Kč (okruh Historické podzemí)Jihlava, Hluboká 1