TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Dívčí Kámen

foto: cz.depositphotos.com

62 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Dnes nádherné romantické ruiny, dříve monumentální hrad mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Hrad Dívčí Kámen byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. Podle jedné z pověstí byl zrozen z neopětované lásky.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další příroda v jižních Čechách nebo romantika v jižních Čechách

Hrad Dívčí Kámen byl založen v roce 1349 rodem Rožmberků. Tehdy se hradu říkalo hned několika jmény: nejčastěji Maidstein, vzniklé spojením z německého Stein (neboli kámen či hrad) a Maget (tedy panna či dívka), případně počeštělým názvem Menštejn. A lidově se mu též dnes říká Dívčák.

To, jak vůbec hrad a celé panství přišlo ke jménu Dívčí Kámen, vysvětluje hned několik pověstí. Legend v tomto kraji panuje velké množství, ostatně podle archeologů zde bývalo osídlení ještě dlouho před stavbou samotného hradu. Historie tak sahá až do pravěku, do pozdní doby kamenné.

Nešťastně zamilovaný Jošt

Říká se, že láska i hory přenáší. Co ale víme jistě, je, že láska staví velkolepé hrady. O tom by mohl vyprávět mladý...

Hrad jako úkryt dívek

Proč se Dívčí Kámen nazývá dívčím? Podle některé z legend otcové zakladatelé hradu nechali vybudovat stavbu s hradbami vysoko...

Video: Dívčí kámen - zřícenina gotického hradu @Stanislav Kříž

Přestože se jednalo o poměrně moderní a složitou stavbu své doby, Dívčí Kámen nikdy nebyl trvalým sídlem vrchnosti. Přebývali zde pouze úředníci panství a hradní posádka, hrad tedy plnil zejména úlohu mocensko-správní. Zajímavostí je, že Dívčí Kámen je jedním z rožmberských hradů, kde byl roku 1394 na krátko vězněn král Václav IV. kvůli svým sporům s českou šlechtou.

Dívčí Kámen patřil rodu Rožmberků po celou dobu své existence. Ovšem již v roce 1506 byl Dívčí Kámen kvůli příliš nákladné údržbě zcela opuštěn a hradu tak již nebyla věnována větší pozornost. Dívčí Kámen potichu chřadl, až se z něj stala ruina.

Až ve 20. století se ve společnosti probudil zájem o kulturní dědictví, a tak vedle řady dalších památek se ze spánku probouzí i zřícenina Dívčí Kámen. I přes dlouhé chátrání patří Dívčí Kámen mezi nejrozsáhlejší a nejlépe dochované středověké hradní zříceniny v České republice. Dnes Dívčí Kámen žije kulturou, konají se zde šermířská vystoupení, středověké trhy, koncerty i výstavy. Bonusem navíc je pak nádherná přírodní rezervace náležící k CHKO Blanský les, v jejímž obklopení se zřícenina nachází.

Slušně vychovaný strážce pokladu

V rozvalinách hradu Dívčí Kámen se prý ukrývá poklad nesmírné ceny. Jak to tak ale bývá, poklad lze získat jen za určitých...

Otevírací doba hradu Dívčí kámen

  • hrad je celoročně přístupný – každý den od svítání do soumraku

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Dívčí Kámen? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu Dívčí Kámen ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 19°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(4 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 75 Kč / snížené 30 Kč / děti do 6 let zdarma
celoročně otevřeno
Šlechtické rody

Křemže, Dívčí Kámen

Reklama

Podobné výlety