TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Vrškamýk

foto: cz.depositphotos.com

842 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Opuštěná zřícenina hradu Vrškamýk (jinak nazýván také Kamýk) již dávno upadla do zapomnění. Přitom ve svých počátcích, ještě před vybudováním hradu Karlštejn, sloužil Vrškamýk jako letní sídlo nejstarších českých králů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina ve středních Čechách nebo vyhlídka ve středních Čechách

Hrad Vrškamýk měl v dobách svého vzniku velkou důležitost, i přesto ale píše poměrně krátkou historii. První zmínky o hradu Kamýk pochází již z roku 1186, dokončen byl pravděpodobně až za Přemysla Otakara II. kolem roku 1240. Hrad Vrškamýk se stal správním centrem celé oblasti na levém břehu Vltavy. Čeští králové jezdívali na Vrškamýk hlavně za zábavou, třeba na lovecké výpravy do místních hlubokých lesů.

Video: Zřícenina hradu Vrškamýk, Kamýk nad Vltavou @Tvůrčí skupina Hochmaul & Dragoun

Kratochvíle se zde vrchnosti užívali ještě za Jana Lucemburského, jeho syn Karel IV. už ovšem vyhlížel místa nová a našel ho - nechal na berounsku postavit "svůj" Karlštejn. Můžeme jen soudit, zda se Karlovi IV. zdál Vrškamýk příliš daleko od Prahy, nebo zda hradní zdi byly již tou dobou nestabilní… důvody opuštění Vrškamýku nejsou dnes zcela zřejmé. Každopádně již na počátku 14. století byl hrad Vrškamýk neosídlen. Příležitostně se zde usídlila tlupa zlodějíčků a loupežníků, ale jinak hrad Vrškamýk jen potichu a nepozorovaně chátral a zarůstal v okolní krajině.

Dnes zřícenina hradu Vrškamýk láká nejen na romantické rozvaliny, ale o kus dál po cestě potkáte i vyhlídkovou věž Vrškamýk s dětským hřištěm. Zřícenina je dostupná po zeleně značené turistické cestě, případně i po cyklostezce vedoucí z Příbrami do královského městečka Kamýk nad Vltavou.

Pověst o zlém rytíři

Na hradu Vrškamýk žil byl v dávných dobách rytíř jménem Hunec. Bylo o něm známo, že se choval velmi krutě a neuctivě ke svým...

Zřícenina hradu Vrškamýk je celoročně přístupná.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Vrškamýk? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu Vrškamýk ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Šlechtické rody
Reklama

Podobné výlety