TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Brumov

foto: cz.depositphotos.com

592 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Brumov se nachází v jihovýchodní části Valašska na hranicích se Slovenskem. Původní hrad býval důležitou zemskou pevností, jenž střežil cestu do Uher zvanou Vlárský průsmyk.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina v Zlínském kraji nebo pro děti v Zlínském kraji

Hrad Brumov byl založen ve 13. století v románském slohu na místě původní dřevěné tvrze. Místo stavby bylo velmi strategické - Vlárský průsmyk, táhnoucí se údolím řeky Vláry, je dodnes přirozenou spojnicí Moravy a slovenského Pováží. Hrad Brumov tak od pradávna zastával důležitou strážní a obrannou funkci, čímž se stal důležitým místem ochrany celého kraje. Není tedy divu, že za svou historii mnohé zakusil.

Video: Hrad Brumov, Brumov-Bylnice @CaveAndNature

Na počátku 14. století se hrad Brumov pokoušel zdolat uherský šlechtic Matúš Čák Trenčanský, než jeho výpady ukončil král Jan Lucemburský. Za husitských válek byl Brumov nakloněn husitům, a tak byl dvakrát obléhán a úspěšně dobyt vojskem krále Zikmunda. Za pánů Cimburků hrad posloužil naopak pro vojenskými výpady, jenž směřovaly hlavně do Uher. Za česko-uherských válek se hradu zmocnil uherský král Matyáš Korvín, a tak na nějaký čas přešel hrad do vlastnictví uherské šlechty. Za třicetileté války hrad dobyli Valaši, kteří tentokrát zdokonalili hradní opevnění - a díky tomu hrad Brumov následně odolal náporu Turků, Tatarů a uherských povstalců.

Mnoho vojsk se tedy prohnalo Brumovem. Úloha hradu Brumov poklesla až s ničivým požárem roku 1760. Tehdy byl sice ještě provizorně opraven, další oheň roku 1820 byl ale konečnou tečkou. Hrad Brumov byl zcela opuštěn a ponechán svému osudu. Z významného hradu se tak časem stala ruina. Až v 90. letech byla zřícenina hradu Brumov zakonzervována a od roku 2000 otevřena veřejnosti.

Otevírací doba hradu Brumov

 • leden - březen: zavřeno
 • duben - červen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 18:00
 • září - říjen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Poslední samostatné prohlídky nejpozději 30 minut před koncem návštěvní doby.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Brumov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Brumov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • večer18 až 00 hod. 15°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 22°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 60 Kč / snížené 50 Kč / děti 40 Kč
Reklama

Podobné výlety