TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Brumov

foto: cz.depositphotos.com

380 z 905 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Brumov se nachází v jihovýchodní části Valašska na hranicích se Slovenskem. Původní hrad býval důležitou zemskou pevností, jenž střežil cestu do Uher zvanou Vlárský průsmyk.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Brumov byl založen ve 13. století v románském slohu na místě původní dřevěné tvrze. Místo stavby bylo velmi strategické - Vlárský průsmyk, táhnoucí se údolím řeky Vláry, je dodnes přirozenou spojnicí Moravy a slovenského Pováží. Hrad Brumov tak od pradávna zastával důležitou strážní a obrannou funkci, čímž se stal důležitým místem ochrany celého kraje. Není tedy divu, že za svou historii mnohé zakusil.

Video: Hrad Brumov, Brumov-Bylnice @CaveAndNature

Na počátku 14. století se hrad Brumov pokoušel zdolat uherský šlechtic Matúš Čák Trenčanský, než jeho výpady ukončil král Jan Lucemburský. Za husitských válek byl Brumov nakloněn husitům, a tak byl dvakrát obléhán a úspěšně dobyt vojskem krále Zikmunda. Za pánů Cimburků hrad posloužil naopak pro vojenskými výpady, jenž směřovaly hlavně do Uher. Za česko-uherských válek se hradu zmocnil uherský král Matyáš Korvín, a tak na nějaký čas přešel hrad do vlastnictví uherské šlechty. Za třicetileté války hrad dobyli Valaši, kteří tentokrát zdokonalili hradní opevnění - a díky tomu hrad Brumov následně odolal náporu Turků, Tatarů a uherských povstalců.

Mnoho vojsk se tedy prohnalo Brumovem. Úloha hradu Brumov poklesla až s ničivým požárem roku 1760. Tehdy byl sice ještě provizorně opraven, další oheň roku 1820 byl ale konečnou tečkou. Hrad Brumov byl zcela opuštěn a ponechán svému osudu. Z významného hradu se tak časem stala ruina. Až v 90. letech byla zřícenina hradu Brumov zakonzervována a od roku 2000 otevřena veřejnosti.

Otevírací doba

  • duben - červen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
  • červenec, srpen: úterý - neděle 10:00 - 18:00
  • září - říjen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

Poslední samostatné prohlídky nejpozději 30 minut před koncem návštěvní doby.

Recenze

Zřícenina hradu Brumov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 60 Kč / snížené 50 Kč / děti 40 Kč
Zmapováno 15.11.2022TaRamka

Podobné výlety