TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina Janův hrad ve Vizovicích

foto: cz.depositphotos.com

71 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Na Janově hoře, která se tyčí nad Vizovicemi na Zlínsku, stojí zřícenina starého hospodářského stavení, kterému místní neřeknou jinak než Janův hrad.

Facebook Twitter Seznam

Prokopovský dvůr anebo Janův hrad?

Janův hrad se ve skutečnosti jmenoval Prokopovský dvůr a založen byl hrabětem Prokopem Gervasem Gollene na počátku 18. století za účelem chovu dobytka a pěstování hospodářských plodin. Osud Janova hradu byl spjat s vizovickým zámkem, a tak se v průběhu let zde na panství vystřídali tři zámečtí páni.

Zhruba v polovině 19. století prošel Prokopovský dvůr zásadní proměnou - rod Stillfriedů jej nechal upravit na myslivnu ve stylu romantické umělé zříceniny. Místní obyvatelé tak začali Prokopovskému dvoru přezdívat Janův hrad - a to podle hory, na níž byl vystavěn.

Video: Janův hrad, Vizovice @Maycoo

Janův hrad dnes

Posledním stálým obyvatelem Janova hradu byl bývalý hajný se svou rodinou. Po jeho smrti v roce 1990 byl Janův hrad krátce využíván skauty, následně byl zcela opuštěn a po požáru v roce 1993 dál v tichosti chátral v lesích Janovy hory.

Naštěstí o záchranu hradu stáli místní, kteří založili Občanské sdružení Janův hrad Vizovice, které se o jeho údržbu stará dodnes. Mimo jiné zde byla vybudována dřevěná střecha spolu s vyhlídkovou plochou.

Romantická zřícenina Janův hrad, který ovšem nikdy hradem opravdu nebyl, se nachází jen kousek od červené turistické značky, vedoucí přes vrchol Janovy hory.

Otevírací doba Janova hradu je nepravidelná a závisí na aktuálních kulturních akcích nebo na možnostech členů spolku Janův hrad Vizovice.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu Janův hrad ve Vizovicích? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze (1)

JirkaRecenzováno 8.9.2023
Hezké místo na výlet z Vizovic

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 19°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

po domluvě
Zmapováno 2.9.2023TaRamka

Podobné výlety