TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek a hrad Rabštejn nad Střelou

foto: cz.depositphotos.com

576 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad a zámek Rabštejn nad Střelou najdeme ve stejnojmenném městečku u Plzně. Svého času královský hrad, který si oblíbil i císař Karel IV., je dnes volně přístupnou zříceninou. O kousek dál ovšem stojí barokní zámek Rabštejn nad Střelou, který se nad městečkem tyčí dodnes.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další romantika v Plzeňském kraji nebo zámek v Plzeňském kraji

Královský hrad Rabštejn na Střelou

Hrad Rabštejn na Střelou byl vystavěn Oldřichem Pluhem z Rabštejna na nepřístupném ostrohu řeky Střely ve 14. století. Oldřich byl rádcem samotného krále Jana Lucemburského, a protože se těšil jeho velké oblibě, přišel k větším majetkům i městským právům pro své panství.

Opevněné město s krásným šlechtickým sídlem se ale královy přízně netěšilo dlouho. Synové Oldřicha se totiž postavili na odpor císaři Karlu IV., který se následně rozhodl hrad Rabštejn pobořit. Naštěstí hrad pouze obléhal do té doby, než se bratři vzdali, a svůj majetek císaři prodali.

Co ale Karlu IV. skutečně zabránilo hrad srovnat se zemí? Předně se jednalo o výjimečnou strategickou polohu hradu, ale zaujala jej i krása okolní krajiny a celého panství. Sám zde proto v dalších letech rád pobýval.

Video: Rabštejn nad Střelou @mkghost

Přesun do zámeckého sídla

Když se zchátralý hrad dostal do rukou Šliků, na chvíli ještě ožil přestavbou. Brzy poté ale roku 1532 vyhořel, a tak zde Šlikové postavili nové hradní stavení.

Zámek Rabštejn na Střelou tak, jak jej známe, se ovšem nachází jen o pár metrů dál. Postaven byl až roku 1705 a za jeho stavbou stojí Pöttingové. Nedaleký hrad byl tou dobou sešlý, a tak ke stavbě zámku bylo využito i hradní zdivo.

Rabštejn nad Střelou plný památek

Dodnes v Rabštejně nad Střelou najdete jak zámek, tak i hradní zříceninu. Zříceniny jsou tu dokonce i dvě - jedna nese jméno Rabštejn nad Střelou a druhá Sychrov. Badatelé se ovšem stále přou o to, zda zřícenina hradu Sychrov není pouze předsunutým opevněním rabštejnského hradu. Ať už je pravda jakákoli, malebné městečko Rabštejn nad Střelou má mnohé co nabídnout.

Otevírací doba zámku Rabštejn

  • červenec - srpen: úterý až neděle

Začátky prohlídek: úterý - pátek v 11:00, 13:00, 15:00 / víkendy v 11:00, 13:00, 14:30, 16:00.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek a hrad Rabštejn nad Střelou? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek a hrad Rabštejn nad Střelou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 13°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 19°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 30-50 Kč

Manětín, Rabštejn nad Střelou

Reklama

Podobné výlety