TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek a hrad Rabštejn nad Střelou

foto: cz.depositphotos.com

621 z 1052 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad a zámek Rabštejn nad Střelou najdeme ve stejnojmenném městečku u Plzně. Svého času královský hrad, který si oblíbil i císař Karel IV., je dnes volně přístupnou zříceninou. O kousek dál ovšem stojí barokní zámek Rabštejn nad Střelou, které se nad městečkem tyčí dodnes.

Facebook Twitter Seznam

Další romantika v Plzeňském kraji nebo památky v Plzeňském kraji

Královský hrad Rabštejn na Střelou

Hrad Rabštejn na Střelou byl vystavěn Oldřichem Pluhem z Rabštejna na nepřístupném ostrohu řeky Střely ve 14. století. Oldřich byl rádcem samotného Jana Lucemburského, a protože se těšil jeho velké oblibě, přišel k větším majetkům i městským právům pro své panství.

Opevněné město s krásným šlechtickým sídlem se ale královy přízně netěšilo dlouho. Synové Oldřicha se totiž postavili na odpor císaři Karlu IV., který se následně rozhodl hrad Rabštejn pobořit. Naštěstí hrad pouze obléhal do té doby, než se bratři vzdali a svůj majetek císaři prodali. Co ale Karlu IV. skutečně zabránilo hrad srovnat se zemí? Předně se jednalo o výjimečnou strategickou polohu hradu, ale zaujala jej i krása okolní krajiny a celého panství. Sám zde proto v dalších letech rád pobýval.

Video: Rabštejn nad Střelou @mkghost

Přesun do zámeckého sídla

Když se zchátralý hrad dostal do rukou Šliků, na chvíli ještě ožil přestavbou. Brzy poté ale roku 1532 vyhořel, a tak zde Šlikové postavili nové hradní stavení.

Zámek Rabštejn na Střelou tak, jak jej známe dnes, se ovšem nachází o pár metrů dál. Postaven byl až roku 1705 a za jeho stavbou stojí Pöttingové. Nedaleký hrad byl tou dobou sešlý, ovšem ke stavbě zámku bylo využito i hradní zdivo.

Dodnes tak v Rabštejně nad Střelou najdete jak zámek, tak i hradní zříceninu. Zříceniny jsou tu dokonce i dvě - jedna nese jméno Rabštejn nad Střelou a druhá Sychrov. Badatelé se ovšem stále přou, zda zřícenina hradu Sychrov není pouze předsunutým opevněním rabštejnského hradu. Ať už je pravda jakákoli, malebné městečko Rabštejn nad Střelou má mnohé co nabídnout.

Otevírací doba

  • červen: víkendy
  • červenec + srpen: úterý až neděle
  • začátky prohlídek: úterý - pátek v 11:00, 13:00, 15:00, víkendy v 11:00, 13:00, 14:30, 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek a hrad Rabštejn nad Střelou? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek a hrad Rabštejn nad Střelou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. -1°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

zpoplatněno

Manětín, Rabštejn nad Střelou


Podobné výlety