Zámek Holešov

foto: cz.depositphotos.com

168 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Holešovský zámek je monumentální raně barokní stavba obklopená francouzským parkem. Nachází se ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku a občas se jí přezdívá Hanácké Versailles.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky v Zlínském kraji nebo zámek v Zlínském kraji

Z tvrze hrad, z hradu zámek Holešov

Na místě dnešního holešovského zámku stávala středověká tvrz vybudovaná ve 13. století. Tehdejší stavba zanikla velmi brzy, a to s husitskými bouřemi.

Když se panství dostalo do držení pánů ze Šternberka, byl na místě trosek vybudován nový a pevnější hrad. I ten byl v průběhu dalších let rozšiřován o hradní paláce a v 16. století byl přestavěn na renesanční zámek.

Zámek spojený s kulturním životem

To ale stále nebyla výsledná podoba dnešního holešovského zámku. Dalším zlomem byla třicetiletá válka, během které byl zámek několikrát vypleněn a nakonec Švédy vypálen. Tehdy tragicky zpustlý zámek Holešov zakoupil Jan hrabě z Rottalu. Právě on se rozhodl holešovskému zámku vdechnout nový život a učinit z něj své honosné rodové sídlo.

Přestavba v duchu raného baroka tak pochází z poloviny 17. století. Hrabatům z Rottalu se skutečně povedlo ze zámku v Holešově vytvořit jedno z kulturních moravských center - často se zde pořádaly představení italské barokní opery, působili tu také hudební skladatelé, mezi nimi třeba i František Xaver Richter.

Video: Zámek Holešov @svladmel

Holešovský zámek dnes

I když zámek Holešov během 20. století strádal, kultura v něm žila i nadále. Sídlilo zde muzeum, probíhaly tu plesy, koncerty i divadelní představení. Po restituci se zde život na čas zastavil, než jej po dlouhých peripetiích koupilo město. A dnes už je zrekonstruovaný zámek Holešov znovu kulturním místem slavností, festivalů, výstav, koncertů a dalších kulturních událostí.

Návštěvníci zámku mohou v rámci prohlídkového okruhu vidět salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Vydat se mohou také do Zámecké galerie, která prezentuje výstavy slavných českých i zahraničních umělců.

Za návštěvu rozhodně stojí i unikátní rozlehlý park ve francouzském stylu s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce.

Otevírací doba zámku Holešov

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30
 • květen - září: úterý - neděle 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30
 • říjen: sobota - neděle 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Holešov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Holešov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 100 Kč / děti do 6 let zdarma

Holešov, Zámek Holešov

Reklama

Podobné výlety