TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Holešov

foto: cz.depositphotos.com

333 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Holešovský zámek je monumentální raně barokní stavba obklopená francouzským parkem. Nachází se ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku a občas se jí přezdívá Hanácké Versailles.

Facebook Twitter Seznam

Z tvrze hrad, z hradu zámek

Na místě dnešního holešovského zámku stávala středověká tvrz vybudovaná ve 13. století. Tehdejší stavba zanikla velmi brzy, a to s husitskými bouřemi.

Když se panství dostalo do držení pánů ze Šternberka, byl na místě trosek vybudován nový a pevnější hrad. I ten byl v průběhu dalších let rozšiřován o hradní paláce a v 16. století byl přestavěn na renesanční zámek.

Zámek spojený s kulturním životem

To ale stále nebyla výsledná podoba dnešního holešovského zámku. Dalším zlomem byla třicetiletá válka, během které byl zámek několikrát vypleněn a nakonec Švédy vypálen. Tehdy tragicky zpustlý zámek Holešov zakoupil Jan hrabě z Rottalu. Právě on se rozhodl holešovskému zámku vdechnout nový život a učinit z něj své honosné rodové sídlo.

Přestavba v duchu raného baroka tak pochází z poloviny 17. století. Hrabatům z Rottalu se skutečně povedlo ze zámku v Holešově vytvořit jedno z kulturních moravských center - často se zde pořádaly představení italské barokní opery, působili tu také hudební skladatelé, mezi nimi třeba i František Xaver Richter.

Video: Zámek Holešov @svladmel

Holešovský zámek dnes

I když zámek Holešov během 20. století strádal, kultura v něm žila i nadále. Sídlilo zde muzeum, probíhaly tu plesy, koncerty i divadelní představení. Po restituci se zde život na čas zastavil, než jej po dlouhých peripetiích koupilo město. A dnes už je zrekonstruovaný zámek Holešov znovu kulturním místem slavností, festivalů, výstav, koncertů a dalších kulturních událostí.

Návštěvníci zámku mohou v rámci prohlídkového okruhu vidět salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Vydat se mohou také do Zámecké galerie, která prezentuje výstavy slavných českých i zahraničních umělců. Za návštěvu rozhodně stojí i unikátní rozlehlý park ve francouzském stylu s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce.

Otevírací doba

  • duben + říjen (mimosezona): So + Ne: 10:00 - 15:00
  • květen - září (hlavní sezona): Út - Ne: 9:00 - 15:00
  • červenec + srpen: Út - Ne: 9:00 - 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Holešov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Holešov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 19°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 60 Kč / děti do 6 let zdarma
Zmapováno 26.7.2023TaRamka

Holešov, Zámek Holešov


Podobné výlety