TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaVrch Radobýl

650 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Čedičový vrch Radobýl se tyčí nad řekou Labe u města Litoměřice. Z dálky je nepřehlédnutelný, a to jednak pro svůj typický tvar a jednak také pro mohutný železný kříž, který zdobí jeho vrchol. Monumentální hora je zajímavá hned z několika důvodů. Jedním z nich je třeba to, že se stala osudnou pro básníka Karla Hynka Máchu.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (2)

  • Vrch Radobýl
  • Vrch Radobýl

Další vrch v Ústeckém kraji nebo příroda v Ústeckém kraji

Radobýl, osudná hora Karla Hynka Máchy

Právě hora Radobýl byla oblíbeným místem zastavení Karla Hynka Máchy. V říjnu roku 1836, kdy zde na vrchu hory dopisoval svou poslední báseň, uviděl v dáli kouř nad Litoměřicemi. A tak se rozeběhl zpět do města, aby pomohl požár uhasit.

Následkem fyzického vysílení při usilovném hašení, a dost možná i napití se kontaminované vody, onemocněl cholerou. Při včasné léčbě by přežil, ovšem i přes zdravotní komplikace Mácha nadále chodil do práce a lékaře vyhledal až když bylo pozdě. Zemřel 2. listopadu 1836 ve věku pouhých 25 let.

Video: Radobýl v Českém středohoří @Destinační agentura České středohoří

Radobýl - romantická vyhlídka i temná nacistická minulost

Není divu, že romantika Karla Hynka Máchu vrch Radobýl i s dechberoucí vyhlídkou uchvátil. Z hory se návštěvníci mohou kochat ničím nerušeným výhledem na zvlněné panorama Českého středohoří. Pohled jim padne na údolí řeky Labe, Terezínskou kotlinu, město Litoměřice, ale třeba i bájnou horu Říp či hrad Hazmburk.

Hora Radobýl je známá i tajnou podzemní nacistickou továrnou Richard. Ta se nachází o kus dál, ve svahu mezi Radobýlem a horou Bídnicí. Jedná se o soustavu bývalých hlubinných vápencových lomů, které nacisté nechali přestavět pro účely zbrojní výroby. V nelidských podmínkách tu pracovalo na 18 tisíc vězňů z Malé pevnosti Terezín a litoměřického koncentračního tábora, vybudovaného vedle továrny. Každý čtvrtý vězeň nepřežil.

Jak na Radobýl

Radobýl svou historií ukazuje, že není jen obyčejnou horou. Navíc je i chráněnou přírodní památkou se vzácnou faunou a florou. Proto rozhodně stojí za návštěvu - vydat se sem můžete po žluté turistické značce od Litoměřic nebo Žalhostic. Na samotný vrchol odbočuje ze žluté značky vyšlapaná pěšina. Při návštěvě je třeba dbát opatrnosti kvůli vysoké skalní stěně bývalého lomu, jež se nachází těsně pod vrcholem.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Vrch Radobýl? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Vrch Radobýl ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 16°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 11°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné

Podobné výlety