Kaple svatých Andělů Strážných (Andělíček)

foto: cz.depositphotos.com

164 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kaple svatých Andělů Strážných se tyčí na kopci nad Sušicí. Široko daleko nepřehlédnutelná stavba, lidově zvaná také Andělíček, je oblíbeným poutním místem s nádhernou vyhlídkou.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (3)

Další vyhlídka v Plzeňském kraji nebo vrch v Plzeňském kraji

Patron Anděl Strážný

Kaple svatých Andělů Strážných se jinak zve také kaple Anděla Strážce, lidé v okolí jí ale neřeknou jinak než Andělíček.

Založena byla v roce 1683 na vrchu Stráž. Toto místo ke stavbě kaple přímo vybízelo - a to nejen svou potenciální výhodnou polohou a širokým rozhledem do okolí, ale také několika zázraky, které se tu udály.

Andělíček strážníček

V místech dnešní kaple hrálo si jednoho dne malé dítě, když tu se mu najednou kolem nohy ovinul jedovatý had. Dítě se honem...

Spravedlivý Anděl

O založení kaple koluje ještě další pověst. Ta tentokrát vypráví o sušickém vojákovi, který byl nespravedlivě obviněn z...

Morová rána

Jednoho dne se bohatá a zbožná sušická paní vracela z poutě. Znavená cestou usnula a zdál se jí podivný sen - zjevili se jí...

Video: Kaple sv. Anděla Strážce @Ordinary things

O kapli Anděla Strážce

Raně barokní kaple svatých Andělů Strážných byla vybudována na popud Ladislava z Bíliny, představitele sušických kapucínů. Původně byla kaple čtvercového tvaru, později k ní přibyly ambity se čtyřmi dalšími nárožními kaplemi. Tyto kaple jsou zasvěceny Panně Marii Staroboleslavské, sv. Janu Nepomuckému, sv. Floriánu a sv. Marii Magdaleně.

Kaple svatých Andělů Strážných se stala oblíbeným poutním místem, a to nejen na svátek Anděla Strážce, ale také třeba v rámci Sušické pouti. Samotná kaple je otevřena právě v tyto významné dny, anebo o bohoslužbách. Ovšem lidé sem míří i kvůli vyhlídce - výletníci se zde mohou kochat výhledem na město Sušice i protilehlý kopec s rozhlednou Svatobor. Na vrch Stráž vede ke kapli svatých Andělů Strážných Křížová cesta.

Kaple svatých Andělů Strážných bývá přístupná pouze při bohoslužbách, které se konají 1x týdně od začátku června do konce srpna ve čtvrtek od 18:30. Můžete sem zavítat i o Sušické pouti začátkem září.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Kaple svatých Andělů Strážných (Andělíček) ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

příležitostně volně přístupné

Sušice, vrch Anděla Strážce

Reklama

Podobné výlety