Hrad a zámek Kolštejn v Branné

foto: cz.depositphotos.com

907 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Impozantní hrad a zámek Kolštejn býval ještě do nedávna zříceninou. Ovšem dnes se můžete kochat nejen jeho nádhernou romantickou atmosférou a zajímavou historií, ale také se v jeho interiérech můžete ubytovat.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky v Olomouckém kraji nebo ubytování v Olomouckém kraji

Loupežníci na hradě Kolštejn

Hrad Kolštejn byl vybudován ve 14. století rodem Wüstehube při zemské stezce ze Slezska do Olomouce. Nachází se v Branné na Šumpersku, na skalnatém ostrohu nad řekou Brannou.

Je možné, že u počátků tohoto středověkého hradu stál loupeživý rytíř Jan Wüstehube, který v období bezvládí a vymření Přemyslovců podnikal loupeživé výpravy do okolí. Právě z této doby pochází bergfrit, okrouhlá útočištná věž, jejíž torzo najdeme v hradním areálu dodnes.

Video: Zámek a hrad Kolštejn @Radzl1

Zámek Kolštejn na pokraji zániku

Středověký mohutně opevněný Kolštejn s výbornou strategickou polohou měl pověst těžko dobyvatelného hradu. Zámeckou podobu části stavby nechali vtisknout Žerotínové v druhé polovině 16. století. Již o dvě století později význam hradu a zámku Kolštejn začíná upadat, a to zejména vlivem požáru, jež zámek zachvátil v roce 1770. Ještě větší zhoubu této nádherné stavbě přinesl další požár v roce 1926, ale i celkově nedůstojné a necitlivé využití zámku.

Kolštejn během dvacátého století fungoval jako ubytovacího zařízení, škola, ale třeba i jako kasárna československé armády. To vše přivedlo hrad a zámek Kolštejn na pokraj zániku. O Kolštejnu se dlouho mluvilo jako o zřícenině s nejistým osudem. Dnes ovšem hradozámecký areál znovu hýří životem. Konají se zde zámecké prohlídky s historickým výkladem a hlavně: hrad a zámek Kolštejn dnes slouží jako hotel a restaurace.

Otevírací doba zámku Kolštejn

  • Prohlídky se konají od úterý do neděle vždy v 10:00 a ve 14:00.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad a zámek Kolštejn v Branné? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Hrad a zámek Kolštejn v Branné ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 90 Kč / snížené 45 Kč / děti do 10 let zdarma
celoročně otevřeno

Branná, Hrad a zámek Kolštejn

Reklama

Podobné výlety