TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad Lukov

Tajná chodba na hradě Lukov

Všechny velké hrady mají také příběhy o tajných chodbách. Výjimkou není ani hrad Lukov. Lidová tvořivost je navíc v tomto případě podpořena také viditelnými prohlubněmi v blízkosti hradu, jenž místní považovali za propadlé klenutí podzemních chodeb. Podle pověsti měla právě tajná chodba ochránit zdejší obyvatele hradu před útokem Švédů.

Když švédská vojska obklíčila hrad Lukov, purkrabí věděl, že porážka je nevyhnutelná. Co ovšem mohl udělat, byla záchrana své ženy a jejich malého potomka. Vzal je tedy do nejhlubšího podzemí a spolu s dalšími muži odvalil skrytý poklop v dlažbě. Purkrabí se se svou paní naposledy rozloučil, než ji spolu s věrným panošem vyslal vstříc osudu. Toho rána hrad Lukov padl. Ovšem žena purkrabího se svým synem prošla nekonečné a vlhkostí zatuchlé chodby, až se zrána vynořila z jedné skalní stěny. Tu pak na cestě nasedla na domluvený vůz směr brumovský hrad.

Lukovský poklad

Pod hradem Lukov se prý nachází podzemní chodby a v některé z nich je dokonce zazděný poklad! Jedna pověst vypráví o zakopaném pokladu templářů. Kdo by chtěl poklad vyhledat, musí mít pro strach uděláno - o půlnoci se tu na koni prohání bezhlavý rytíř, poklad hlídá čert a zlí duchové odnášejí každého takového troufalce hlouběji do podzemí.

O něco střízlivější pověst vypráví o velkém bohatství mladého hradního pána Šternberka, jenž se chystal na válečné tažení do zemí dalekých. O svůj poklad se mladý pán obával, a tak jej chtěl tajně uložit do podzemí hradu. V této otázce nemohl nikomu důvěřovat, a tak se rozhodl své bohatství ukrýt sám jen s pomocí zedníka. Zedník netušil nic o obsahu železných beden, které dostal za úkol zazdít. Skvělý plán měl ovšem jeden háček. Mladý pán Šternberk padl v bitvě proti Turkům.

Lukovský purkrabí se tak po smrti svého pána pídil po pokladu a všech cennostech, jenž z pánovy komnaty zmizely. A tak se nakonec dozvěděl o práci zedníka a s trochou výhrůžek prolomil i jeho mlčení. Ovšem když společnými silami procházeli podzemní chodby křížem krážem, zazděnou dutinu s nezměrným bohatstvím nenašli. A tak snad poklad dodnes čeká na svého objevitele.

Zpět na výlet Hrad Lukov