Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

420 z 1083 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy je jedním ze šesti dřevěných kostelíků převezených z Podkarpatské Rusi do tehdejšího Československa. Jedná se o unikátní doklad stavby rusínské gotiky, jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (4)

  • Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku
  • Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku
  • Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku
  • Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Další památky na jižní Moravě nebo architektura na jižní Moravě

Dřevěný kostelík zasvěcený svaté Paraskevě, starověké římské mučednici, byl postaven v roce 1641 v Nižním Selišti na Podkarpatské Rusi. Jeho stavba trvala celých 40 let, v té době totiž celá obec vymřela, když ji ničivě zasáhla morová epidemie. Původně pravoslavný, následně řecko-katolický kostelík svému účelu sloužil až do 20. let minulého století, kdy byl pro obyvatele Nižního Seliště zbudován kostel nový, tentokrát zděný. Původní dřevěný kostelík byl odsvěcen a začal chátrat.

Jak se kostelík dostal do Blanska?

Státní památkový úřad po vzniku Československa vybral několik chátrajících dřevěných kostelů, které chtěl zachránit odkoupením a převezením do Československa. Blanenský kostelík je jedním ze šesti kostelíků, které takto doputovaly do naší republiky. Těmito zachráněnými kostely byl kostel v Dobříkově u Vysokého Mýta, v Kunčicích pod Ondřejníkem, v Nové Pace, v Hradci Králové a v Kinského zahradě v Praze. Do Blanska byl kostelík převezen v roce 1936 vlakem, na místě byl během tří měsíců znovu sestaven.

Kostel dnes patří Církvi československé husitské a Českobratrské evangelické, jeho interiér zdobí původní pravoslavné ikony. Dovnitř mohou turisté nahlédnout skrze prosklené dveře nebo v rámci pravidelných bohoslužeb.

Video: Dřevěný kostelík v Blansku @Vousatej Mýtina

Otevírací doba

Interiér kostela si lze prohlédnout skrze prosklené dveře nebo v rámci bohoslužeb. Zájemci o komentovanou prohlídku interiéru mohou kontaktovat průvodce: Ing. Josef Řádek ‒ tel. 775020637.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: pár minut
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

příležitostně přístupné

Blansko, Rodkovského 1140/7

Reklama

Podobné výlety