Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku
1008 z 1094 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Dřevěný kostelík sv. Paraskivy je jedním ze šesti dřevěných kostelíků převezených z Podkarpatské Rusi do tehdejšího Československa. Jedná se o unikátní doklad stavby rusínské gotiky, jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě.
Další památky na jižní Moravě nebo architektura na jižní Moravě
Dřevěný kostelík zasvěcený svaté Paraskevě, starověké římské mučednici, byl postaven v roce 1641 v Nižním Selišti na Podkarpatské Rusi. Jeho stavba trvala celých 40 let, v té době totiž celá obec vymřela, když ji ničivě zasáhla morová epidemie. Původně pravoslavný, následně řecko-katolický kostelík svému účelu sloužil až do 20. let minulého století, kdy byl pro obyvatele Nižního Seliště zbudován kostel nový, tentokrát zděný. Původní dřevěný kostelík byl odsvěcen a začal chátrat.
Jak se kostelík dostal do Blanska?
Státní památkový úřad po vzniku Československa vybral několik chátrajících dřevěných kostelů, které chtěl zachránit odkoupením a převezením do Československa. Blanenský kostelík je jedním ze šesti kostelíků, které takto doputovaly do naší republiky. Těmito zachráněnými kostely byl kostel v Dobříkově u Vysokého Mýta, v Kunčicích pod Ondřejníkem, v Nové Pace, v Hradci Králové a v Kinského zahradě v Praze. Do Blanska byl kostelík převezen v roce 1936 vlakem, na místě byl během tří měsíců znovu sestaven.
Kostel dnes patří Církvi československé husitské a Českobratrské evangelické, jeho interiér zdobí původní pravoslavné ikony. Dovnitř mohou turisté nahlédnout skrze prosklené dveře nebo v rámci pravidelných bohoslužeb.
Otevírací doba
Interiér kostela si lze prohlédnout skrze prosklené dveře nebo v rámci bohoslužeb. Zájemci o komentovanou prohlídku interiéru mohou kontaktovat průvodce: Ing. Josef Řádek ‒ tel. 775020637.
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- neděle
- večer18 až 00 hod. 1°
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 3°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
Vstup:
příležitostně přístupnéBlansko, Rodkovského 1140/7