TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Benešov nad Ploučnicí

foto: cz.depositphotos.com

357 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Dva zámecké celky v jednom - podívejte se do zámku Benešov nad Ploučnicí, který je nejvýznamnější památkou saské renesance u nás. V zámeckém komplexu najdete kromě Horního a Dolního zámku také kostel Narození Panny Marie a kaple Bolestné Matky Boží.

Facebook Twitter Seznam

Na počátku 16. století se do Čech přesunul německý rytířský rod Salhausenů, kteří se jakožto luteráni nepohodli s katolickou církví v domovském Sasku. Ve zdejším regionu si koupili statky a nechali zbudovat zámek Benešov nad Ploučnicí, který je dodnes jednou z nejcennějších českých památek tzv. saské renesance. Právě se jménem Salhausenů je pojem saské renesance v českém kontextu nejčastěji spojován.

Video: Zámek Benešov nad Ploučnicí @Krásy severních Čech objektivem

Horní zámek, tedy první zámeckou stavbu v Benešově nad Ploučnicí, nechal ve 20. letech 16. století vystavět Bedřich ze Salhausenu. O necelých dvacet let později začal Bedřich zároveň s přístavbou ke svému Horního zámku budovat také nový Dolní zámek pro svého syna Jana.

Jeden z Janových synů jménem Volf si poté nechal při Dolním zámku v Benešově nad Ploučnicí přistavět vlastní renesanční palác, nazývaný podle něj Volfovo křídlo. Původní palác tak nese jméno po Janovi, nový palácový přístavek po Volfovi. V rámci Dolního zámku najdeme ještě jednu palácovou stavbu, jež se nazývá Černínský palác. Černínský palác je nejmladším palácem v rámci zámeckého komplexu a zbudován byl až v roce 1878 pro hraběnku Aloisii Černínovou.

Postupem času část rodu Salhausenů vymírá, část se vrací zpět do Míšeňska, a tak se oba zámky v Benešově nad Ploučnicí střídaly v rukách dalších šlechtických majitelů. Noví vlastníci ovšem na těchto zámcích již trvale nesídlili. I díky tomu se benešovské dvojzámčí dochovalo do dnešní podoby bez větších modernizačních stavebních zásahů.

Zajímavostí je, že oba zámky v Benešově nad Ploučnicí byly kdysi propojeny krytou chodbou. Jakmile ale začaly oba zámky fungovat samostatně, chodba se stala nepotřebnou a tak na přelomu 16. a 17. století zaniká.

Otevírací doba

 • duben: sobota - neděle 10:00 - 13.30
 • květen: úterý - neděle 09:30 - 14:30
 • červen: úterý - neděle 10:00 - 16:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 09:30 - 15:15
 • září: úterý - neděle 09:30 - 14:30
 • říjen: sobota - neděle 11:00 - 13:30

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Benešov nad Ploučnicí? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Benešov nad Ploučnicí ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • večer18 až 00 hod. 12°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 18°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 120 Kč / snížené 100 Kč / děti 40 Kč
Zmapováno 19.11.2022TaRamka

Podobné výlety