TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka



Pověsti, záhady a legendy Zřícenina hradu Žebrák

Jak hrad Žebrák přišel ke svému jménu?

Proč hrad kdysi tak vznešený nese jméno tak nuzné? Tuto otázku si jistě položil každý z návštěvníků této krásné zříceniny. Jak k tomuto názvu přišel?

Pověst vypráví, že když byl hrad dokončen, jeho zakladatelé si lámali hlavu nad tím, jaké jméno mu dát. Nakonec se rozhodli pro důmyslné řešení - název mu dají podle prvního návštěvníka, který zaklepe na hradní bránu. Tušíte správně. První kolemjdoucí byl žebrák, jenž prosil o almužnu.

Pravda ale bude mít základ trochu někde jinde. Nabízí se, že jméno Žebrák bude nějak souviset se žebravým mnišským řádem. Mnohem pravděpodobněji ale Žebrák nemá vůbec nic společného se žebráním jako takovým. Jedna z teorií totiž říká, že hrad získal své jméno od slova žebro - konkrétně podle tvaru příkrého svahu, na němž byl vystavěn. S určitostí ale dnes nemůžeme žádnou z těchto možností potvrdit.

Tajná komnata na hradě Žebrák

Návštěvníci hradu Žebrák by se měli mít na pozoru! Teda hlavně 26. srpna na svátek svatého Rufa, kdy se prý podle pověsti v hradní věži otevírá tajná komnata. Kdo do ní vkročí, bude mít jedinečnou příležitost poznat osobně Václava IV., který tu hoduje se svou družinou. Je tu ale jedno velké ALE.

Král totiž bude chtít vědět, jak o něm v současném světě lidé smýšlejí. Pokud v dobrém, tak tohoto posla bohatě odmění. Jestli dostane špatné zprávy, král ho potrestá uvězněním v hladomorně, která se otevře až zase za rok. Král Václav IV. přeci jen nezanechal zrovna nejlepší otisk v historii a navždy zůstal ve stínu svého otce Karla IV. A proto si, milí výletníci, raději v tento den připravte nějakou pěknou historku o králi Václavu IV.

Poklad krále Václava IV.

Je známo, že Václav IV. ukrýval na hradě Točník velkou část státního pokladu. Ten si po Václavově smrti odvezl jeho bratr a nový král Zikmund.

Ovšem podle pověsti část pokladu stihl Václav IV. ukrýt na Točníku nebo právě na Žebráku. Tato historka inspirovala hledače pokladů po staletí - dokonce i Volf Krajíř z Krajku, který panství získal v 16. století, při hledání pokladu takřka rozbořil hrad Žebrák. Pokud poklad někde skutečně byl schován, pravděpodobně tam někde leží zapomenut dodnes.

Zpět na výlet Zřícenina hradu Žebrák