TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Zřícenina hradu Radyně

Bájný majitel hradu Radyně s oslíma ušima a černou duší

Zakladatelem hradu Radyně je sice Karel IV., pověsti ovšem pamatují ještě na jedno jméno - bájného Radouše, neboli Radena. Nebohý Radouš byl proklet vlastní matkou ještě před svým narozením. Když totiž těhotná kněžna zjistila, že nebude mít vytouženou dceru, propadla obrovské zlosti a vykřikla: "To bych porodila raději osla!".

A tak přišel na svět chlapec s oslíma ušima, kozlí bradkou a kančími zuby. Vladyka s kněžnou se na syna nemohli ani podívat, přenechali jej proto na výchovu cizím lidem. Kvůli svému vzhledu byl Radouš často terčem posměchu, nebylo tedy divu, že z něj vyrostl zapšklý a mstivý muž.

Když tak Radouš osamoceně putoval, jednou narazil na spícího muže se starodávnou černou knihou. Neostýchal se ji ukrást a ukrýt se na nejbližší skále. Při čtení podivných znaků se mu zjevil skřítek s družinou a ptal se, jaké by měl přání. Radouš ze všeho nejvíce toužil stát se mocným pánem, a tak nechal skřítky postavit přímo na této skále hrad.

Jednou se mocný Radouš zamiloval do nádherné panny, i pojal ji za manželku a zplodili dítě. To bohužel zdědilo otcovo šeredné prokletí, a tak Radouš, vzteky bez sebe, zabil svou ženu i novorozeně a pohřbil je ve sklepení. Za své hrozné činy byl potrestán - během bouře do hradu uhodil blesk a Radouš skončil v troskách svého vlastního hradu. Podle dalších pověstí zde dodnes hlídá se svým sluhou Černým Hanušem a černým psem poklady ve sklepení hradu Radyně.

Zpět na výlet Zřícenina hradu Radyně